Naročito su ranjive i nesigurne, takozvane javne WiFi mreže.
Ako koristitite svoj laptop, mobilni telefon ili tablet na javnoj nezaključanoj WiFi mreži trebalo bi da obratite pažnju na nekoliko stvari:
– Da li je mreža od poznatog provajdera usluga – hakeri mogu veoma lako da naprave javnu mrežu koja se npr. zove "Besplatan internet" i na taj način pokupiti vaše podatke. Uvek proverite da li se mreži na koju se povezujete može verovati.
– MiM napadi – "Man in the midlle" (Posrednik) je čest način zloupotrebe javnih WiFi mreža. Zlonamerne osobe i hakeri mogu vrlo jednostavno preusmeriti saobraćaj sa vaših uređaja na lažne sajtove ili postaviti takozvane "shark" softvere koji snimaju protok podataka.
– Virusi i trojanci – hakeri vam kroz javnu mrežu mogu poslati razne vrste virusa i malvera, npr. programe koji snimaju sve što se kuca na tastaturi vašeg uređaja.
I kada koristite javne WiFi mreže, lako je da se zaštitite u nekoliko koraka:
– Koristite VPN i Proxy programe – ovi programi preusmeravaju saobraćaj sa vaših uređaja prema Internetu, te ih je veoma teško hakovati. Dobar izbor su aplikacije Orbot i Tunnel Bear.
– Na vašem telefonu ili tabletu podesite da se uređaj ne povezuje automatski na otvorene WiFi mreže. Pitajte npr. konobara u kafiću ili zaposlene u banci čiju mrežu koristite za šifru i da li njihova mreža koristi enkripciju.
– Kada koristite javnu WiFi mrežu, svedite svoje aktivnosti na pretragu Interneta ili slanje poruka. Izbegavajte da koristite aplikacije gde treba da unesete vaše korisničke podatke.
– Izbegavajte da instalirate aplikacije preko javnih WiFi mreža.
– Na važem kućnom WiFi ruteru obavezno koristite šifru i WPA enkripciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
IT
- Neko se uključi sa laptopom u blizini i imenom AP-a identičnim vašem.
Dok vi sa vašim telefonom uporno pokušavate da se logujete na njegov AP, misleći da to radite prema svom, šaljete sve vreme lozinku, koju on baferuje u posebnom programu. Zatim se on isključi i s alozinkom koju ste mu poslali lepo loguje i radi šta hoće preko vaše linije, za koju odgovarate. Za ovo ne mora biti stručnjak, postoje automatizovane aplikacije.
Recimo, šalje pretnje nekom omrznutom.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar