NASA je demonstrirala kako izgleda hlađenje lansirne rampe...
Florida, Scemirski centar Kenedi, odbrojavanje unazad... Samo, umesto da se na lansirnoj rampi 39B nalazi raketa koja u "trenutku nula" pali motore koji mogu da poteraju 100 i više metara visoku grdosiju u orbitu ili čak i do Meseca, ovaj put rakete nije bilo. A u kritičnom trenutku iz nekoliko širih ili užih cevi i mlaznjaka pokuljao je ogromnom snagom široki mlaz vode.
U oko pola minuta sistem je izbljuvao više od 1,7 miliona litara u vis tolikom silinom da je na najvišoj tački iz glavne cevi voda šikljala sve do 30 metara visine. Buka koja para uši, tlo podrhtava i tako neko vreme, sve dok se spektakl nije smirio i kao da se ništa nije dogodilo.
Ovaj video koji je NASA objavila 19. oktobra prikazuje glavno testiranje sistema za hlađenje i suzbijanje buke tokom lansiranja rakete na tom mestu.
Stvar je zapravo logična. Plamen koji tokom lansiranja izlazi iz raketnih motora može da dostigne temperature od čak 3200°C. I motor i raketa će to istrpeti, za to su i posebno dizajnirani. Ali, šta je s onim što se nalazi na tlu? Kako rampu jedno jedino lansiranje ne bi spržilo, kako je takvom vrelinom ne bi izdeformisalo na ko zna kakav način, što bi moglo biti kobno i po lansiranje koje je u toku, a što bi i rampu moglo da učini neupotrebljivom, neophodno je ugraditi hlađenje.
U ovom slučaju NASA je testirala lansirno mesto s koje će raketa Orion sredinom 2020. godine poleteti u svemir u sklopu test leta tokom tri nedelje do Meseca i oko njega. Astronauta na tom letu u kapsuli neće biti, ali će biti robotske opreme za istraživanje.
Ako sve prođe kako treba, trebalo bi da uslede letovi s ljudskom posadom u sklopu programa koji za cilj ima da ubrza putovanje do Meseca, pa i dalje, sve do Marsa. Prvi takav planiran je za 2023. godinu, pa će to troje astronauta, koji će tada kružiti oko Meseca, biti prvi ljudi koji su otputovali tako daleko još od poslednje misije na Mesec iz 1972, znači, 51 godinu kasnije.
Što se tiče spektakularnog veštačkog gejzira i vodenog testiranja koji je NASA upriličila, takav prizor se tokom lansiranja ne vidi zato što se voda složenim sistemom cevi i mlaznica pod visokim pritiskom šalje tačno tamo gde je hlađenje potrebno. Sada tog sistema nije bilo i zbog toga ovakav prizor.
NASA je pri objavi videa na svojim stranicama i društvenim mrežama napisala još i to da je na istom mjstu isti test obavila i u maju ove godine. Očito NASA-ini inženjeri nečim nisu bili sasvim zadovoljni, moguće silom pritiska, pa su napravili neke prepravke i poboljšanja, koje NASA jeste spomenula, ali nije detaljno objašnjavala o čemu je reč.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Komentari 1
Peirca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar