Roboti preuzimaju poslove, neke profesije i dalje tražene

Širenje automatizacije doneće određene promene na tržištu rada, pre svega ukidanjem ljudskih pozicija koje će preuzeti roboti.
Roboti preuzimaju poslove, neke profesije i dalje tražene
Foto: Pixabay
U bliskoj budućnosti očekuje se velika potražnja za računovođama, ali se takođe očekuje da će i njih u jednom trenutku zameniti kompjuteri, zaključak je istraživanja američkog tržišta rada koje je sproveo "Career Builder". Posla će takođe biti za nastavnike, istraživače tržišta, kompjutersku podršku i vodoinstalatere.
 
Platforma "Career Builder", koja služi za povezivanje radne snage i poslodavaca, prognozira da će se u SAD u narednih pet godina zaposliti još osam miliona ljudi, a da će najveći rast zapošljavanja biti unutar visokoplaćenih i niskoplaćenih delatnosti.
 
"Career Builder" ocenjuje da će visokoplaćene pozicije zabeležiti rast od 5,7 odsto, a niskoplaćene 5,6 odsto, dok će srednjeplaćene pozicije rasti za 3,8 odsto u petogodišnjem periodu.
 
U SAD se u narednim godinama očekuje još 50.000 radnih mesta za vozače dostavnih vozila, ali postoji verovatnoća da će i njih zameniti autonomna vozila i donovi. Velika potražnja će biti i za građevinskim radnicima, medicinskim sestrama i strukama iz finansijskog sektora.
 
Među, kako se navodi, slabije plaćenim pozicijama, najlakše će posao nalaziti trgovci, kuvari, negovatelji, radnici u obezbeđenju i recepcioneri u hotelima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija