Imperial College London predstavio je futurističko predavanje u kojem se profesor pojavljuje kao hologram i edukuje studente, preneo je BBC.
Velika Britanija je prva u Evropi po privlačenju stranih studenata, najviše Kineza kojima edukacija na najboljim univerzitetima u svetu garantuje siguran posao po povratku u zemlju.
Imperial College namerava da postane prvo u svetu na kojem će edukacija putem holograma postati uobičajena praksa.
Hologrami su prvi put zaživeli u javnosti kada su na koncertima oživljavali neke preminule muzičare, poput Tupak Šakura, Elvisa Prislija i Majkla Džeksona. Nedavno je na koncertnu turneju krenuo i hologram preminule pevačice Ejmi Vajnhaus, uz blagoslov njene porodice.
Bolji osećaj prisutnosti od video-konferencijske veze
Za sada, Imperial College namerava da ograniči upotrebu hologramskih predavanja na svoju poslovnu školu, ali uskoro bi projekat trebalo da zaživi i u ostalim smerovima edukacije.
"Alternativno bismo mogli da koristimo videokonferencijski program, ali verujemo da hologrami daju bolji osećaj prisutnosti predavača", rekao je za BBC Dejvid Lefevr, direktor Edtech Laba na univerzitetu. "Predavači imaju pred sobom monitor visoke rezolucije koji je namešten tako da mogu da upiru prstom u ljude i gledaju ih u oči. To omogućava međusobnu interakciju", naveo je Lefevr dodajući kako se više osoba može da se pojavi u hologramskoj projekciji u isto vreme.
Na ovonedeljnoj prezentaciji, na konferenciji "Žene u tehnologiji", gostovale su dve gošće iz SAD-a putem hologramske projekcije. Međusobno su komunicirale s dve panelistkinje koje su sedele uživo na pozornici pred okupljenima.
Jeftinija tehnika od one za koncerte i velike skupove
Dr Leferv je uporedio hologramske projekcije preminulih pevača s projekcijama predavača, ističući da su za univerzitet pronašli jeftiniji model. Na univerzitetu će koristiti tehnologiju koju je razvila kanadska kompanija Arht Media. Ona je mnogo jeftinija od tehnike firme Pepper's Ghost koju su koristili i neki političari u predizbornim kampanjama, a koja može koštati i do 150.000 funti po događaju.
"Ovo je jednostavnije - napravite projekciju na staklenom ekranu, a pozadina iza nje koristi softver koji joj pruža iluziju dubine. To košta nekoliko hiljada funti po događaju, tako da univerzitet to može da priušti", naveo je dr Leferv.
Da bi poslali svoju sliku, predavači koriste studio u kojem ih snimaju ispred crne pozadine, dok se pritom osvetljavaju s obe strane. Univerzitet namerava da koristi dva studija za snimanje, jedan u Los Anđelesu, a drugi u Torontu. Takođe će imati prenosni pribor za snimanje udaljenih govornika koje žele da predstave studentima.
Planiraju i gostovanja s opremom, odnosno hologramima svojih predavača na drugim univerzitetima. Na primer, dogovoreno je hologramsko gostovanje jednog od predavača na španskoj poslovnoj školi u februaru sledeće godine.
Prednosti i mane
Kao prednost hologramskih predavanja ističe se to da predavači više neće morati da lete hiljade kilometara kako bi nastupili pred studentima. Takođe, hologram će moći da se prenosi na više predavanja istovremeno. Predavanja se mogu snimiti i emitovati za sledeću generaciju studenata.
Jedina mana je to što takvo predavanje ne omogućava interakciju predavača sa studentima. U moguće nedostatke navode se i mogući tehnički problemi.
Osim toga, predavač se najverovatnije neće zadržati sa studentima u diskusiji nakon što se završi predviđeno pojavljivanje preko holograma.
Međutim, univerzitet smatra kako će prednosti nadvladati moguće mane te tehnologije i da se uskoro može očekivati i njena raširenija upotreba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar