U pitanju su virtuelni "avatari" koji, primenom veštačke inteligencije, analiziraju mimiku lica putnika na osnovu čega utvrđuju da li putnici lažu ili ne.
U okviru pilot projekta pod nazivom - iBorderCtrl, u koji je uključen britanski Univerziteta Mančester Metropolitan, na graničnim kontrolnim tačkama će se na ovaj način proveravati putnici koji ulaze u Evropsku uniju.
"Avatar" će na ulaznom graničnom punktu putnicima postavljati pitanja o njihovom putovanju i, tokom davanja odgovora, beležiti promene na njihovim licima. Istovremeno, i "avatar" će promeniti boju svog glasa, ukoliko posumnja da je neki od dogovora laž. Sledeći korak je prosleđivanje "osumnjičenog" obezbeđenju aerodroma.
One koje proceni kao iskrene, "avatar" će pustiti.
Ovaj virtuelni graničar će od putnika tražiti da potvrde svoje ime, datum rođenja i godine starosti, posle čega će im postaviti pitanja o razlogu putovanja i načinu njegovog finansiranja.
Nova tehnologija je, do sada, testirana na samo 32 osobe i u 85 odsto slučajeva se pokazala kao uspešna. Njeni kreatori ne veruju da bi se daljim testiranjima mogla povećati njena efikasnost, budući da su se javili određeni propusti, kao na primer, kod testiranja ženskih osoba tamnije puti.
Projekt je vredan 4,5 miliona evra i biće testiran tokom ovog meseca na aerodromima u Mađarskoj, Letoniji i Grčkoj, na putnicima koji dolaze iz zemalja koje nisu članice EU. Cilj projekta je povećanje protoka putnika i smanjenje gužve na aerodromima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar