Nova robotska sonda američke svemirske agencije NASA sletela je na Mars posle dramatičnog sedmominutnog spuštanja do površine crvene planete, koje su naučnici u Nasinom kontrolnom centru u Kaliforniji nervozno pratili.
Potvrda o sletanju sonde Insajt (InSight) stigla je preko radio signala, kojima je trebalo više od osam minuta da pređu gotovo 160 miliona kilometara između Marsa i Zemlje. Opasno sletanje letelice Insajt kroz atmosferu Marsa, posle puta od 428 miliona kilometara i šest meseci dočekano je s oduševljenjem u kontrolnom centru u Kaliforniji.
Sonda, robotski geolog koji treba da ispita misterioznu unutrašnjost Marsa, morala je da smanji brzinu sa 19.800 kilometara na sat na nula za šest minuta od probijanja Marsove atmosfere, a za to kratko vreme je trebalo da izbaci padobran, uključi svoje motore za spuštanje i sleti na tri noge.
"Sletanje na Mars jedno je od najtežih pojedinačnih radnji koje su ljudi morali da urade u istraživanju planeta. To je tako teška stvar, tako opasna stvar da uvek postoji dosta neprijatno velika šansa da nešto može da krene naopako", rekao je vodeći naučnik Insajta Brus Banert.
Ovo je osmo uspešno sletanje letelica američke svemirske agencije NASA na Mars od 1976. godine. Insajt, robot s tri noge i jednom robotskom rukom treba da radi naredne dve godine. On je sleteo na mestu udaljenom manje od 600 kilometara od Nasinog robota Kjuriositi, koji je spušten na Mars 2012.
Stacionarna letelica od 360 kilograma će koristiti svoju robotsku ruku od 1,8 metara da postavi mehaničku krticu i seizmometar na tlo. Mehanička krtica će probiti pet metara u dubini tla da meri internu toplotu planete, dok će tehnološki vrlo razvijen seizmometar meriti moguće potrese. Do sada ništa slično nije pokušano na Marsu, koji je od Zemlje udaljen gotovo 160 miliona kilometara.
Mars je nekad imao reke i jezera, delte i korita jezera. Sad su suvi i planeta je hladna. Venera je vrela zbog svoje guste atmosfere koja zadržava toplotu. Merkur, najbliži Suncu, ima površinu koja je potpuno izgorela.
Insajt nema kapacitet za uočavanje života, koncentriše se na to šta je formiralo planete. To će biti ostavljeno za druge letelice.
Istraživanjem duboke unutrašnjosti Marsa, naučnici se nadaju da će moći da stvore trodimenzionalne slike koje bi otkrile kako su se stenovite planete našeg Sunčevog sistema formirale pre 4,5 milijardi godina i zašto se toliko razlikuju. Jedno od velikih pitanja je šta je učinilo da je Zemlja tako povoljna za život.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Komentari 8
Chomylee
czq
vz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar