U RATEL-u kažu da je uporedno merenje i analiza kvaliteta usluga pokazalo da Telekom Srbija, Telenor Srbija i VIP pružaju zadovoljavajuću uslugu korisnicima i kada je reč o usluzi telefonskih razgovora i usluzi prenosa podataka.
U odnosu na prošlu godinu, kada je sprovedeno prvo takvo merenje, Telekom Srbija je postigao najveći napredak zbog značajnog unapređenja kvaliteta usluga prenosa podataka koji se najviše koriste, kao što su na primer Jutjub video ili preuzimanje i postavljanje malih i velikih fajlova, navode u RATEL-u.
Dodaju da je Telenor Srbija postigao najbolji sveukupni rezultat i najbolji rezultat za govornu uslugu, dok je VIP mobajl ostvario najbolji rezultat za usluge prenosa podataka.
Sve informacije i dosadašnji rezultati merenja javno su dostupni na portalu http://benchmark.ratel.rs/, tako da građani mogu da uporede koje mreže nude bolji kvalitet neke usluge u ulici gde stanuju ili na njihovom radnom mestu, kao i na bilo kojoj lokaciji koja im je interesantna.
Koordinator Grupe za kontrolu kvaliteta usluga u RATEL-u Maja Mitić kaže za Tanjug da je osnovni razlog za pokretanje projekta podsticanje konkurencije, razvoj telekomunikacija u Srbiji, kao i poboljšanje kvaliteta mobilnih mreža.
"Sva tri mobilna operatora su ostvarila zadovoljavajuće rezultate u kvalitetu usluge. Kada je reč o usluzi govora ti rezultati su veoma dobri u gradovima, a na putevima mogu biti i bolji, dakle postoji prostora za unapređenje. Kada je reč o uslugama prenosa podatak rezultati su odlični i oni su u rangu mobilnih mreža u Evropi", rekla je Mitić.
Interesantno je, pak, navodi, da trećina korisnika koristi manje od jednog gigabajta podataka mesečno, a dve trećine manje od tri gigabajta podataka mesečno.
"Iako je kvalitet mreža, posebno prenosa podataka, veoma dobar, korisnici definitivno ne koriste sve raspoložive kapacitete mreža. To dokazuje i činjenica da je naše istraživanje pokazalo da gotovo jedna trećina korisnika nema ili ne koristi internet na mobilnom telefonu", kaže Mitić.
Poslednja merenja u septembru i oktobru ove godine obavljena su istovremeno za sva tri mobilna operatora, na istim rutama i korišćenjem iste merne opreme smeštene u automobilima iz kojih je u isto vreme obavljeno više hiljada poziva i više stotina hiljada prenosa podataka sa interneta.
Mreže su testirane u 47 gradova, 12 više nego prošle godine i na 10.000 kilometara puteva u Srbiji.
Parametri kvaliteta mereni su ove godine i na železničkim trasama Beograd - Subotica i Beograd - Prijepolje, kao i na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu i tri tržna centra u glavnom gradu - Ušće, Delta siti i Stadion.
Rezultati poslednjeg merenja se, navodi Mitić, odnose isključivo na septembar i oktobar.
"Mobilne mreže se stalno menjaju, njihove performanse variraju u vremenu i zavise od mnogo faktora. Parametri kvaliteta danas mogu biti drugačiji od onog što je izmereno našim projektom", kaže Mitić.
Kako bi se proverio i izmerio najbolji kvalitet usluge koji krajnji korisnici mogu da dobiju u određenoj mobilnoj mreži, tokom merenja su korišćene SIM kartice sa komercijalnim tarifnim paketima koje korisniku pružaju najveći broj minuta i najveću količinu podataka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
I
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar