Osnovana Nacionalna svemirska agencija Turske

Odlukom koju je potpisao predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan zvanično je osnovana Nacionalna svemirska agencije Turske.
Osnovana Nacionalna svemirska agencija Turske
Foto: Pixabay
Prema dužnostima i ovlašćenjima koje su navedene u odluci o osnivanju, agencija će kao pravni subjekt imati administrativnu i finansijsku autonomiju i zaseban budžet. U skladu sa politikama koje određuje predsednik Turske, agencija će raditi na pripremi i implementaciji Nacionalnog svemirskog programa.
 
Misija i obaveze Svemirske agencije Turske biće, između ostalog, razvoj konkurentne svemirske i vazduhoplovne industrije, širenje upotrebe svemirskih i vazduhoplovnih tehnologija u skladu s nacionalnim interesima i prosperitetom društva, jačanje kapaciteta i sposobnosti, dobijanje postrojenja i tehnologija koje će omogućiti nezavisan pristup svemiru, rad na neophodnim projektima koji će doprineti da i drugi sektori nacionalne industrije imaju koristi od stručnog iskustva u oblasti svemirske i vazduhoplovne tehnologije.
 
Turska se inače od 2000. godine fokusirala na svemirsku tehnologiju, tačnije na proizvodnju osmatračkih satelita. U tom periodu proizvedeni su turski sateliti BILSAT, RASAT i GOKTURK-2, od kojih su neki već sedam godina u svemiru.
 
Turska je 2014. započela s projektima satelita TURKSAT 6A i IMECE, a satelit Turksat 6A pružati uslugu komunikacije na širokom području od Evrope do Indije. Model ovog satelita biće spreman do kraja 2020. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija