NASA istražuje zašto Zemlja za vreme aurora gubi stotine tona kiseonika

Naučnici već neko vreme znaju da Zemljina atmosfera gubi nekoliko stotina tona kiseonika svakog dana. Shvataju kako i zašto se taj proces dešava noću, ali još uvek im nije potpuno jasno zašto se to događa na dnevnoj strani Zemlje, piše "Science Alert".
NASA istražuje zašto Zemlja za vreme aurora gubi stotine tona kiseonika
Foto: Pixabay
Sigurni su u jednu stvar a to je da Zemlja gubi najviše kiseonika tokom formiranja aurora, odnosno polarne svetlosti.
 
Prema istraživanjima NASA-e, nema dva identična odliva kiseonika pa ih je zbog toga i teško u potpunosti razumeti. Naučnici ih nazivaju "izvorima gasa" koji izbacuju kiseonik tokom polarne svetlosti.
 
VISIONS-2 (Visualizing Ion Outflow Neutral Atom Sensing-2) projekat je NASA-inog odeljenja Earth Observatory, čija je misija razumevanje fenomena "izvora gasa".
 
ProjekAt je smešten u Ny Alesundu u Norveškoj jer taj gradić ima moderno postrojenje za lansiranje raketa i duže razdoblje bez dnevne svetlosti, pa se nesmetano može posmatrati polarna svetlost, ali i zbog toga što se nalazi tačno ispod slabe tačke magnetskog Zemljinog štita. Ta slaba tačka je poput levka koji sprovodi žestoki solarni vetar u našu gornju atmosferu. To uzrokuje prekrasne aurore, ali i izbacuje gasove iz naše atmosfere u vakuum svemira kroz fontanu polarne svetlosti.
 
Sedmog decembra ove godine naučnici su u sklopu projekta VISIONS-2 u polarnu svetlost lansirali dve manje rakete, koje su na sebi imale kamere i druge merne instrumente. Desetak minuta nakon lansiranja, mjrni instrumenti zabeležili su spoljašnji i unutrašnji izgled fontane gasa, njenu temperaturu, visinu i intenzitet.
 
Lansiranje je bilo uspešno i preliminarni podaci ukazuju na to da su svi merni instrumenti pravilno funkcionisali. Stručnjaci NASA-e sada rade na analizi podataka.
 
Mređutim, nema razlog aza brigu, koliko god da brojka od nekoliko stotina tona zvučala mnogo, Zemljina atmosfera neće uskoro nestati.
 
Potrajaće još pet milijardi godina dok se Sunce ne pretvori u crvenog diva. Tada će naša uvećana zvezda prokuvati i uništiti celu našu atmosferu - tek onda ćemo biti zaista gotovi.
 
Količina kiseonika (i vodonika) koja se gubi iz Zemljine atmosfere tokom aurora zapravo je vrlo mala. Nekoliko stotina tona dnevno može zvučati puno, ali nije kada se gleda u planetarnim razmerima. U svakom slučaju, tu je i fotosinteza koja nam pomaže u obnavljanju kiseonika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija