VIDEO: Naučnici probušili kilometar leda da bi stigli do jezera

Tim od 50 naučnika, inženjera i drugog pomoćnog osoblja izbušio je rupu kroz više od kilometar leda i tako probilo put do subglacijalnog jezera Merser ispod Zapadne antarktičke ledene ploče.
VIDEO: Naučnici probušili kilometar leda da bi stigli do jezera
Foto: Printscreen
Višegodišnji napori naučnog tima SALSA (Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access) da se pristupi nekom subglacijalnom jezeru, kojih je oko 400 identifikovanih širom Južnog pola, nudi retku mogućnost istraživanja i biološko-hemijskog ispitivanja jednog od najizolovanijih ekosistema na Zemlji.
 
Drugo subglacijalno jezero do kojeg je čovek uspeo da stigne je obližnje jezero Vilans, čiji su uzorci pokazali da čak i tako ekstremna okolina može da bude dom raznovrsnog mikrobskog života.
 
"Ne znamo šta ćemo naći. Svi još učimo. Ovo je tek drugi put da je ovako nešto učinjeno", uzbuđeno kaže Džon Prisku, biohemičar sa državnog Univerziteta u Montani.
 
 
Nakon velikih napora dovoženja više od 500 tona opreme na mesto bušenja, udaljeno više od 1.000 kilometara od stanice Makmardo, tim je počeo sa bušenjem (odnosno topljenjem leda) 23. decembra, a do jezera, površine 140 kilometara kvadratnih, stiglo se 26. decembra nakon probušenih 1.084 metara.
 
Sada je došlo vreme da se spuste brojni instrumenti da prouče jezero, od merenja temperature, dubine, strukture zidova do uzimanja uzoraka vode, leda i sedimenata na dnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija