U većini slučajeva naš digitalni trag "namirišu" velike kompanije poput Fejsbuka, Amazona, Gugla. Prikupljaju ih, provlače kroz algoritme, a onda prodaju marketinškim kompanijama, političkim propagandistima i reklamnim agencijama koje prema tim podacima kreiraju personalizovane oglase. Prema poslednjim istraživanjima, Fejsbuk zaradi i do 2.000 dolara s podacima samo jednog korisnika.
Nedavno su se na tržištu pojavile aplikacije kao što je Datum, Wibson, Permission.io koje omogućavaju korisniku zaradu upravo prodajom ličnih podataka kompanijama za istraživanje tržišta ili obrazovnim institucijama tvrdeći da se našim ličnim podacima ionako trguje, pa zašto i vlasnik tih podataka ne bi zaradio.
Wibson
Mobilna aplikacija koja funkcioniše kao "decentralizovana berza". Korisnik sam odlučuje koje će podatke staviti na prodaju i kome će podatke prodati, a zauzvrat dobija tokene (WIB) isplaćene u korisnikov digitalni novčanik.
Aplikacija će korisnika nagraditi s 10 WIB-a ako podeli svoju lokaciju. Deljenje Fejsbuk i Linkdin naloga, nagradiće se s 20 tokena, a Gugl podatke s čak 25. Novinar BBC-ja je u jednom danu, deleći sve svoje podatke, uključujući i medicinske podatke, i pristajući na sve ponude za otkup, koje su uglavnom stizale sa univerziteta, prikupio 430 tokena koje može zameniti za mesec dana besplatnog Spotifaja, Visa poklon bon od 10 dolara ili besplatne Uber vožnje.
Da jedan korisnik za godinu može zaraditi i do 240 dolara, tvrdi Mat Travizan, osnivač i izvršni direktor Wibsona, prema podacima koji se odnose na SAD.
Wibson trenutno broji više od 5.500 korisnika i 10 kompanija klijenata, a osim u SAD-u, dostupan je i u Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, a uskoro i u ostatku Evrope.
Datum
Kompanija koje je nedavno počela s poslovanjem, opisuje se kao "blockchain skladište za podatke i monetizaciju". Prema svim dostupnim iskustvima, s Datumom teško da će se neko obogatiti. Prodajom svoje lokacije, Datum korisniku daje jedan DAT. To je oko 0,01 dolar.
Ipak, prema obećanjima Datuma, njihovih 95 hiljada korisnika u proseku zaradi 15 dolara mesečno. Planiraju da ponudu prošire i na medicinske podatke. Kako obećavaju, prodajom svojih zdravstvenih informacija osiguravajućim kućama korisnik bi mogao da zaradi i do 2.000 dolara godišnje.
CitizenMe
Kompanija koja daje "stvarnu vrednost za virtuelni život". Reč je o ispunjavanju onlajn upitnika. Najčešće su to pitanja o ličnim sklonostima i stavovima koje koriste političke stranke i nevladine organizacije.
Prema pisanju BBC-a, nakon 10 odgovorenih pitanja, CitzenMe na PayPal račun ispitanika pošalje 0,13 dolara. Čini se malo, ali valja uzeti u obzir da popunjavanje zahteva tek nekoliko sekundi. Problem je što se vrlo brzo ispune svi upitnici i više nijedan nije dostupan.
Permission.io
"Gledaj reklame i zaradi", tako bi se mogla sumirati ideja iza Permission.io. Tvrde da su blockchain platforma koja povezuje oglašivače i ljude spremne na prodaju svojih podataka. Oglašivač u ovom slučaju korisniku plaća za svaku pregledanu reklamu umesto da to plaća Guglu ili Fejsbuku.
Kako objašnjavaju u Permission, slično je kao kada se gledaju reklame na Jutjubu, za automobile, filmove, muzičke spotove, samo što Jutjub neće platiti korisniku za preglede.
Doc.ai
Aplikacija koja se bavi medicinskim istraživanjem od korisnika traži da podele svoje medicinske podatke kao što su lekovi koje koriste i mikrobiološke informacije. Iza platforme stoji veštačka inteligencija, a svi podaci se beleže na blockchain.
Plan Doc.ai je da medicinske informacije i kartoni pacijenata u bližoj budućnosti budu transparentni, a korisnik prema podeljenim ličnim podacima može dobiti i predloge lečenja.
Takođe, piše Wired, moguće je, zavisno od sezone, prijaviti se za učešće u alergijskim ispitivanjima. Tako korisnik koji je alergičan na, na primer, polen, može u aplikaciji da beleži svaki put kada kine. Zauzvrat Doc.ai daje svoj token NRN.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar