Na ovaj način takvi lekovi su stotinu puta jeftiniji nego kada se proizvode u fabrikama.
Istraživači takođe veruju da se vremenom proizvodnja može povećati i u komercijalnim količinama.
"Najbitnije je to što kokoške ne pate. Žive u velikom prostoru, hrane se i poje i čuvaju ih obučeni tehničari. Moglo bi se reći da kokoške žive prilično ugodno", rekla je dr Lisa Heron iz kompanije "Roslin Technologies" u Edinburgu.
Dodala je i kako je to za kokoške klasično polaganje jaja i da nikako ne utiče loše na njihovo zdravlje.
Naučnici su ranije dokazivali da se genetski modifikovane koze, zečevi i kokoške mogu koristiti za proizvodnju proteinskih terapija.
Međutim, istraživači veruju kako je njihov novi pristup delotvorniji, da daje bolje rezultate i da je isplativiji od prethodnih pokušaja.
"Proizvodnja može da košta od deset do 100 puta manje nego proizvodnja u fabrikama lekova, dakle možemo očekivati bar deset odsto niže troškove proizvodnje", rekla je dr Heron.
Najveća ušteda proizlazi iz činjenice da je izrada kaveza za kokoške mnogo jeftinija od održavanja sterilnih prostorija za fabričku proizvodnju.
Mnoge bolesti su uzrokovane jer telo prirodno ne proizvodi dovoljno određenih hemikalija ili proteina. Takve bolesti mogu se kontrolisati lekovima koji sadrže proteine. Ovi lekovi se sintetički proizvode u farmaceutskim kompanijama i mogu biti vrlo skupi za proizvodnju.
Dr Heron i njene kolege uspeli su da smanjr troškove umetanjem ljudskog gena, koji proizvodi protein kod ljudi, u deo DNK kokoške koji proizvodi belance u jajima.
Piletina ima dovoljnu količinu proteina, a tim se fokusirao na dva proteina koji su veoma bitni za imunološki sistem: jedan je IFNalfa2a, koji ima snažano antivirusno i antikancerogeno dejstvo, a drugi je makrofag-CSF koji se razvija kao terapija koja potiče obnovu oštećenog tkiva.
Tri jajeta su dovoljna da se proizvede jedna doza leka, a kokoške mogu položiti i do 300 jaja godišnje. Uz dovoljno pilića, istraživači veruju da mogu proizvoditi lekove u komercijalnim količinama.
"Još ne proizvodimo lekove za ljude, ali ova studija je pokazala da su kokoške komercijalno održive za proizvodnju proteina prikladnih za otkrivanje lekova i druge primene u biotehnologiji", rekla je profesorka Helen Sang s Instituta Roslin na Univerzitetu u Edinburgu.
Veruju da će za razvoj leka biti potrebno između deset i dvadeset godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar