Naučnici će koristiti bakterije da se reše neeksplodiranih bombi u moru

Nemački naučnici su razvili novi metod uništavanja municije koja je nakon rata ostala na dnu Baltičkog mora, koristeći bakterije koje uništavaju toksične i opasne materije.
Prema nekim podacima, mine i granate, koje se još uvek nalaze na dnu Baltičkog mora, mogu pretvoriti u pepeo nekoliko malih gradova. Ali sada je problem u tome što se one raspadaju i na taj način truju vodu toksičnim materijama. 
 
Osim toga, neeksplodirana municija predstavlja pretnju za trgovačku flotu, kao i za polaganje kablova i cevi na dno mora, a uz to Baltička vodena oblast jedna od ekonomskih zona u Evropi koja se najaktivnije razvija. 
 
Zbog toga je nezaobilazno rešavanje problema onesposobljavanja takvih mina i dubinskih bombi. 
 
Nemački naučnici su predložili upotrebu specijalnih bakterija u tu svrhu, koje bukvalno uništavaju TNT. 
 
Da bi se bakterije "usmerile" na municiju, predlaže se da se municija prekrije posebnom membranskom mrežom, koja će biti natopljena milionima mikroba. Kao rezultat toga, TNT i druge opasne materije razgradiće se na bezopasan ugljen-dioksid i vodu. 
 
Istraživači su već izveli eksperiment na kopnu i prilično su zadovoljni rezultatima, jer su se bakterije odlično pokazale prilikom onesposobljavanja. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija