Otapanje leda na Grenlandu ubrzava kiša koja pada i tokom arktičke zime

Novo istraživanje pokazalo je da sve učestalije kiše na Grenlandu ubrzavaju otapanje leda, a naučnici kažu da su iznenađeni što kiša pada i tokom duge arktičke zime.
Otapanje leda na Grenlandu ubrzava kiša koja pada i tokom arktičke zime
Foto: Pixabay
Naučnici pozorno posmatraju masivnu grenlandsku ledenu ploču koja sadrži ogromnu količinu zamrznute vode. U slučaju otapanja tolike količine zamrznute vode, nivo mora povećao bi se za sedam metara što bi ugrozilo populaciju koja živi u priobalnim područjima širom sveta, piše BBC.
 
Naučnici su proučavali satelitske snimke ledenog pokrivača na kojima se vide područja gde je počelo otapanje i te snimke su kombinovali s podacima koje su prikupili s 20 automatskih meteoroloških stanica koje su zabeležile kada je došlo do kiše. Analiza je, u više od 300 slučajeva između 1979. i 2012. godine, pokazala da su kiše izazvale topljenje leda.
 
Većina kiša padala je tokom leta kada je temperatura vazduha bila iznad nule. Međutim, kiše su sve učestalije i tokom zimskih meseci kada bi temperature vazduha trebalo da budu ispod nule.
 
Marilena Oltmans iz istraživačkog centra GEOMAR u Nemačkoj koja je vodila ovu studiju rekla je za BBC da su naučnici iznenađeni pojavom kiše tokom zime.
 
"To ima smisla jer vidimo dotok toplog vazduha sa juga, ali je i dalje iznenađujuće kada to povežete sa kišnim padavinama", rekla je Oltmans.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija