Kineski stručnjak He Điankui je rekao da su njegove bliznakinje genetski modifikovane da budu otporne na virus HIV i da nije reč o tzv. dizajniranim bebama sa određenom bojom očiju ili koeficijentom inteligencije, ali je njegova objava izazvala osude u svetu.
Naučnici i etičari žele moratorijum na manipulisanje ljudskim jajnim ćelijama, spermom ili embrionima jer bi to "moglo imati trajne i moguće štetne psoledine na vrste".
Globalni moratorijum bio bi na snazi sve dok zemlje ne izrade međunarodna načela koja će odrediti na koji način će se koristiti tehnologija, napisali su u članku objavljenom u časopisu "Nature". Ne bi, međutim, obuhvatio genetski inženjering na istraživanja koja ne bi vodila rođenju dece.
Okvirni plan koji zahtevaju zaustavio bi pustolovne pokušaje za "reinženjeringom ljudske vrste", pišu stručnjaci u časopisu.
Direktor američkog Nacionalnog instituta za zdravstvo (NIH) Frensis Kolins napisao je, u pismu časopisu, da se "NIH čvrsto zauzima" za zabranu i praksu koja bi trebalo odmah da stupi na snagu sve dok se zemlje ne obavežu na poštovanje međunarodnih načela koja će odrediti "hoće li i pod kojim uslovima takva istraživanja biti nastavljena".
"Nema sumnje da tehnologije izmene genoma imaju ogroman potencijal", kaže Kolins i dodaje da ima previše naučnih i etičkih pitanja koja traže odgovore.
Neki naučnici smatraju poziv za zabranom nepotrebnim jer neće sprečiti tajni rad stručnjaka kakav je He Điankui, koji nije poštovao naučne kodekse.
Helen O'Nil, direktorka programa za Reproduktivne nauke i zdravlje žena na londonskom univerzitetu, smatra da predlog zanemaruje činjenicu da zabrana već postoji.
"Zakonske i etičke mere postoje u Kini i to što je He "činio nije zato što mu je to dopustio zakon, jer on je zakon kršio", rekla je Helen O'Nil.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar