Od ranije se zna da mikroplastika može da stigne do okeana putujući rekama, ali novo istraživanje upućuje na to da se plastični otpad prenosi i atmosferom, što znači da je mikroplastika prisutna i u vazduhu koji udišemo, prenosi "Independent".
Mikroplastika je zajednički naziv za komadiće plastičnog otpada, poput mikrovlakana iz odeće ili mikrogranula koje zagađuju životnu sredinu. Predstavlja veliku pretnju morskoj flori i fauni, a pronađena je u rekama, okeanima i arktičkim regijama.
Glavna vrsta plastike u prašini koja pada na zemlju je polistiren. Koristi se u ambalaži za pakovanje i ne uspeva da se u potpunosti reciklira. Druga opasna mikroplastika je polietilen koji se koristi za proizvodnju plastičnih boca i kesa.
Naučnica Deoni Alen i njene kolege u nekoliko su navrata prikupljali primerke suvog i vlažnog atmosferskog otpada, mereći pritom svakodnevno, za potrebe studije objavljene u časopisu "Nature Geoscience", brzinu taloženja mikroplastike u odnosu od 365 čestica po kvadratnom metru.
Pomoću atmosferske simulacije onečišćenja, ustanovili su da je plastični otpad putovao atmosferom i do stotinu kilometara od njegovog izvora.
Ekotoksikolog iz Centra za ekologiju i hidrologiju Alis Horton rekla je da su koncentracije mikroplastike "bile uporedive s koncentracijama čestica plastike u urbanim sredinama".
"Ovo je prva studija koja nam pruža uvid u konkretne dokaze toga da mikroplastika do udaljenih područja stiže vazduhom, što nam olakšava razumevanje načina na koje čestice plastike stižu tako daleko širom sveta", kazala je Horton. "S obzirom na naša saznanja, mnoge udaljene regije više ne predstavljaju netaknutu prirodu, kako smo do sada verovali. U svakom slučaju, zbog toga ćemo morati da sprovedemo dodatna istraživanja."
Sićušne čestice polimera, manje od pet milimetara, otkrivene su nataložene na pustim područjima Pirineja na špansko-francuskoj granici.
"Čini se da je mikroplastika sveprisutna", kaže Stiv Alen sa Univerziteta Stratklajd koji je učestvovao u istraživanju. Iznenadilo ga je i zabrinulo to što su on i kolege otkrili tako puno mikročestica na Pirinejima koje je tamo odneo vetar. Kako je rekao, otkrivena količina je ekvivalentna onoj u gusto naseljenim četvrtima Pariza.
"Mogli bismo reći da ovakve čestice plastike ne udišemo samo u gradovima jer mogu putovati jako daleko od svog izvora. Mislim da na našoj planeti nema organizma koji je imun na njih", rekao je Alen.
Uzorci mikroplastike prikupljani su na meteorološkoj stanici Bernaduza, 6,5 km udaljenoj od najbližeg sela i oko 120 km od Tuluza.
Stručnjaci zaposleni u industriji proizvodnje plastike kažu da se globalno tokom 2016. godine proizvelo oko 335 miliona tona plastike. Evropa godišnje proizvodi 60 miliona tona plastike. Od toga se 27,1 tonu reciklira, spaljuje ili deponuje, oko 10 odsto završi u okeanima, a o tome gde završi ostatak, nema podataka.
Početkom godine EU je najavio planove o zabrani upotrebe 90 odsto mikroplastike koja se obično dodaje u razne proizvode. Cilj takvog poteza je da se u narednih 20 godina zagađenje plastičnim otpadom smanji za 400.000 tona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar