Ime je dobila zbog sličnosti sa Crab Nebulom, a razlikuje se zbog specifične strukture u obliku peščanog sata. Crvena džinovska zvezda i zvezda belog patuljka nalaze se u centru magline formirajući binarni zvezdani sistem.
Slike dokumentuju zapanjujuće detalje kako crveni div neprestano izbacuje materijal koji je apsorbovao beli patuljak, a NASA je ovaj proces opisala kao "gravitacijski valcer", što za rezultat daje oblik peščanog sata. Kako zvezde nastavljaju svoj "ples", velike količine gasa šire se svemirom kao balon.
Kada se određena količina tog materijala povuče na belog patuljka, on takođe "eruptira" i stvara oblike. Zbog toga se stvara iluzija kao da maglina ima noge poput raka. Ove sjajne tačke verovatno su formirane zbog spoja hidrogena, azota, kiseonika i sumpora.
Southern Crab Nebula udaljena je 7.000 svetlosnih godina od Zemlje i nalazi se u sazvežđu Kentaur. Prvi put je snimljena 1967. godine i tada se mislilo da je reč o običnoj zvezdi da bi se 1989. utvrdilo da je kompleksnija i da ima oblik peščanog sata. Hubble je snimio 1998. godine prvi put, a sada je napravio nove fotografije na kojima se vidi njen razvoj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar