Aplikacije za brojanje koraka nisu pouzdane

Američko društvo za zaštitu potrošača "Which?" sprovelo je istraživanje o tačnosti aplikacija za merenje fizičke aktivnosti, poznatijih kao merači koraka, i došlo da zaključka da mnoge od njih daju potpuno pogrešne podatke.
Aplikacije za brojanje koraka nisu pouzdane
Foto: Pixabay
Kako prenosi BBC, istraživanjem je obuhvaćeno čak 118 takvih aplikacija i to na traci za trčanje, a zadatak je bio dovršiti trkački maraton od 42 kilometra.
 
Kao najmanje pouzdana pokazala se aplikacija Garmin Vivosmart 4, koja je rezultat umanjila za čak 17,3 kilometara - naime, umesto unapred dogovorena 42 kilometra, istraživač je zapravo istrčao 59,5 kilometara!. Garmin je gotovo neverovatnu grešku pokušao da opravda činjenicom da im aplikacija nije imala GPS.
 
Odstupanja su se događala i kod Appleovih aplikacija. Od njihovih osam testiranih modela, Apple Watch serija 1 bila je najpreciznija i grešila za samo jedan odsto, dok je serija 3 precenila istraživača za čak 13 odsto. Naime, prema toj seriji trkač je "završio" maraton od 42 km već nakon 36,7 kilometara.
 
Odstupanja su zabeležena i kod drugih aplikacija, poput Samsung Geara S2, Xiaomi Amazfit Bipa i Huawei Watch 2 Sporta.
 
"Naši testovi pokazali su da se ne možete pouzdati u brojne modele velikih brendova pa pre kupovine obavezno proverite da li ste dovoljno istražili na šta ćete potrošiti novac", zaključila je Natali Hičins iz društva "Which?".
 
Ipak, pojedini stručnjaci su zaključili kako test na pokretnoj traci baš i nije najbolja metoda za istraživanje.
 
"Test u stvarnom svetu, na putu, bio bi puno korisniji za potrošače", izjavio je dr Dejl Eslidžer, predavač fizičke aktivnosti i zdravlja na Lafboro univerzitetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Srpsko

    01.05.2019 16:57
    Pravo iskustvo
    Tipični glupani. Sproveli su istraživanje tako što su pitali široke narodne mase, šta mislite o kineskim gedžetima, ne bi li nekako naneli štetu kineskim proizvođačima.
    A prosečan čovek nema pojma kako radi narukvica ili šta već ima.

    Savršeno radi.

    Nego neko očekuje kada napravi jedan ili tri koraka, da odmah to vidi na brojaču.
    Ma, momentalno.

    A gedžet to broji i u određenim vremenskim intervalim šalje ili na displej ili aplikaciji na telefonu. Nema ništa momentalno.
    I onda ljudi pređu 10 koraka i čude se kako to nije registrovano.
    A da kojim čudom gledaju strpljivo stojeći narednih 10-tak sekundi, videli bi da se brojač okrenuo.
    No, to prosećan amer ne može da shvati.
    A tek agencija kojoj je jedini zadatak da nanese štetu Kinezima...

    Sve preporuke za ove narukvice. Za 2600 dinara dobijete čudo koje vas čuva.
    Meri vam i kvalitet spavanja i sve srčane radnje. Holter, bre.
    Laserskim gledanjem kroz kožu.

    Naša trgovačka stoka kupuje zastarele modele na tone, i onda ih prodaje od 3500 do preko 10.000.

    Poručite sami iz Kine, preporučujem. Aliexpress.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija