Ko su i šta rade energetski menadžeri?

O uštedi energije trenutno brine 285 energetskih menadžera u industrijskom sektoru Srbije, u lokalnim samoupravama i u velikim stambenim kompleksima.
Ko su i šta rade energetski menadžeri?
Foto: Pixabay
Zakonom o efikasnom korišćenju energije propisano je da svaka industrija koja troši više od 2.500 tona ekvivalentne nafte godišnje mora da u svojoj kompaniji imenuje jednog energetskog menadžera za obavljanje poslova vezanih za smanjenje potrošene energije, odnosno za energetsku efikasnost.
 
Pomoćnik ministra rudarstva i energetike Miloš Banjac kaže da su i opštine sa više od 20.000 stanovnika dužne da imenuju jednog energetskog menadžera, ili više njih ukoliko su veće.
 
"Velike zgrade, odnosno kompleksi zgrada koje troše više od 1.000 tona ekvivalentne naftne, takođe moraju da imenuju po jednog energetskog menadžera", rekao je Banjac.
 
U industrijskom sektoru trenutno je oko 140 energetskih menadžera, u lokalnim samoupravama oko 100, dok je njih oko 50 u velikim stambenim kompleksima.
 
Prve obuke počele su od 2016. godine kada su imenovani i prvi energetski menadžeri. Za sada ih ima dovoljno, ali planirano je da ih konačno u Srbiji bude oko 600.
 
Svi ti sektori imaju zakonsku obavezu da godišnje uštede jedan odsto energije kroz mere koje će preduzeti, o čemu treba da izveste Ministarstvo rudarstva i energetike kroz godišnje izveštaje o potrošnji energije, ali i kroz programe i planove energetske efikasnosti. To znači da unapred obaveštavaju Ministarstvo šta će da preduzmu i na koji način će da sprovode mere uštede enregije. 
 
Od 2017. organizovana je elektronska baza podataka i izveštaji mogu elektronski da se predaju ministarstvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Samo ljudi

    03.05.2019 11:12
    /
    To su ljudi koji guraju reke kroz cevi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija