Mnogi vide ogroman potencijal za dostavu medicinskih proizvoda dronovima, dok se dronovi u Africi već upotrebljavaju u medicinske svrhe, preneo je BBC.
Za prevoz organa bio je potreban posebno dizajniran dron koji je bio u stanju da održava organ za transplantaciju i nadgleda ga. Postoji nada da će to omogućiti duže letove i rešavanje problema bezbednosti postojećih metoda transporta.
Primalac, 44-godišnjakinja iz Baltimora, čekala je osam godina na transplantaciju. Ona je za neobičan način isporuke organa rekla da je cela stvar neverovatna.
"Pre mnogo godina, ovo nije bilo nešto o čemu biste mislili", rekla je.
Prema Jedinstvenoj mreži za raspoređivanje organa, koja upravlja presađivanjem organa u SAD-u, 2018. godine bilo je blizu 114.000 ljudi na listama čekanja, sa 1,5 odsto organa koji nisu stigli na odredište i skoro četiri procenata koji su kasnili dva sata ili više.
Put od gotovo pet kilometara zahtevao je mnogo nove tehnologije, uključujući specijalno izgrađen dron sposoban da pored organa prevozi i kamere i bezbednosne sisteme za obezbeđivanje organa tokom leta i komunikaciju i bezbednosne sisteme preko gusto naseljenog područja.
Dron je bio opremljen i padobranom u slučaju zakazivanja letelice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
mrva
Мунгос
Штос је у томе што је Орган остао жив.
Сада треба објаснити како то Дрон одржава Орган и надгледа Га.
Техника другови, техника.
Ни речи захвалности доприносу који дају такозване „жуте куће“.
На изворном обезбеђењу репродукционог материјала.
Мада је у томе доста велики допринос дала Скупштина Србије, простим изгласавањем Закона о Добровољном давању органа које Дрон може да пренесе даље. И да га надгледа наравно.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar