Novo istraživanje: Astronautima se u svemiru mozak puni tečnošću

Ranije smo saznali da se astronautima događaju razne fizičke promene dok borave u uslovima mikrogravitacije, ali najnovije istraživanje ukazalo je na još jednu dodatnu nuspojavu dužeg boravka u svemiru.
Novo istraživanje: Astronautima se u svemiru mozak puni tečnošću
Foto: Pixabay
Naime, astronautima koji su mesecima proveli u mikrogravitaciji izmeren je povišen nivo tečnosti u mozgu, što može dugotrajnije da utiče na njihov vid, piše "New Scientist".
 
Na Zemlji, gravitacija povlači sve telesne tečnosti ka nogama, ali u svemiru to nije slučaj.  
 
"Čim se nađete u slovima mikrogravitacije, telesne tečnosti teku u gornji deo tela", rekla je neuronaučnica Anđelik Van Ombergen sa univerziteta Antverpen u Belgiji. "Iz tog razloga kada vidite snimke astronauta na svemirskoj stanici, oni izgledaju kao da imaju pomalo natečene glave."
 
Van Ombergen i njene kolege pregledali su mozgove 11 ruskih astronauta pre i nakon odlaska u svemir kako bi utvrdili dejstvo mikrogravitacije na moždane komore u kojima se nalazi cerebrospinalna tečnost. Otkrili su da se astronautima, nakon povratka iz svemira, volumen njihovih komora povećao u proseku za više od 11 odsto kako bi se prilagodio dodatnoj tečnosti koja im je ispunila gornji deo tela zbog dejstva mikrogravitacije.
 
Problem je što su naučnici uočili da su im čak i sedam meseci kasnije komore bile više od šest odsto veće nego pre odlaska u svemir.
 
Pogoršanje vida
 
Stručnjacima još nije sasvim poznato kako bi spomenuto povećanje volumena moždanih komora moglo da utiče na funkcionisanje mozga. Pronašli su korelaciju između volumena jedne od četiri komore i gubitka oštrine vida, ali ona nije bila dovoljno jaka da bi se moglo sa sigurnošću tvrditi da proširene komore mogu uzrokovati pogoršanje vida; što je nešto na šta se često žale astronauti koji duži period borave u svemiru.
 
"Činjenica da smo uočili ove promene u mozgu trebalo bi da motiviše dodatna istraživanja", smatra Van Ombergen. "Svi posmatrani astronauti bili su u svemiru oko šest meseci, tako da ne znamo pojačava li se dejstvo pri dužem boravku u uslovima mikrogravitacije, što je važno znati zbog dužih misija poput putovanja na Mars", dodala je.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija