SAD stavile na "crnu listu" pet kineskih proizvođača superkompjutera

SAD su stavile na crnu listu pet kineskih organizacija koje se bave "superkompjutingom", označivši ih za pretnju američkoj nacionalnoj bezbednosti i sprečivši im pristup poverljivoj tehnologiji.
SAD stavile na "crnu listu" pet kineskih proizvođača superkompjutera
Foto: Pixabay

Taj potez američkog Ministarstva trgovine mogao bi da iskomplikuje sastanak predsednika SAD i Kine, Donalda Trampa i Si Đinpinga, planiran za sledeću nedelju u Japanu na samitu G20, sa ciljem smirivanja trgovinskog spora dve najveće svetske ekonomije.

Među pet kineskih organizacija koje je američko Ministarstvo trgovine stavilo na "crnu listu", nalazi se proizvođač superkompjutera "Sugon", tri s njim povezane organizacije i Institut za tehnologiju kompjutinga Vuši Điangnan.

U odluci se navodi da su njihove aktivnosti "u suprotnosti s nacionalnom bezbednošću i interesima spoljne politike SAD".

Američke kompanije ne mogu da prodaju tehnologiju organizacijama na crnoj listi bez odobrenja vlade.

Ministarstvo trgovine SAD stavilo je prošlog meseca na crnu listu kineskog telekomunikacionog giganta, kompaniju "Huavej", što je povećalo tenzije Vašingtona i Pekinga.

"Superkompjuting" se definiše kao obrada "masivno složenih problema" ili problema s veoma mnogo podataka pri čemu se koriste "koncentrisani računarski resursi" više kompjuterskih sistema koji rade paralelno i nazivaju se "superkompjuterom".

"Superkompjuting" angažuje sistem čiji svi računari rade na maksimumu svojih mogućnosti.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija