VIDEO: Računar koji je leteo na Mesec sada rudari kriptovalute

Među mnogim tehnološkim pomagalima koja su učestvovala u misiji spuštanja na Mesec nalazio se i Apollo Guidance Computer koji je leteo zajedno sa posadom.
U vreme kada su računari bili veličine frižidera i zauzimali čitave prostorije, ovaj Apollo računar je težio tek nešto više od 31 kilograma, te je pored toga bio i jedan od prvih kompjutera u okviru kojeg su korišćena integrisana kola.
 
Tim kompjuterskih istoričara došao je do jednog Apollo Guidance modela i učinio ga funkcionalnim, i nakon toga došao na ideju da bi stari računar mogao da posluži za rudarenje Bitkoina.
 
Danas se za rudarenje koristi specijalni hardver koji je sposoban da brzo izvede operacije koje digitalnom rudaru obezbeđuju da bude deo procesa, i tako zaradi svoj delić kripto-kolača.
 
Apollo Guidance Computer je prilično sporiji od toga, pa bi za rudarenje jednog Bitkoin bloka, kako tvrde eksperti, bilo potrebno nezamislivo mnogo vremena, što je razumljivo budući da se radi o opremi koja je nastala pre 50 godina. Tako je rudarenje postalo deo Apollo zaostavštine, ali samo kao eksperiment, budući da prastari modeli nisu u stanju da konkurišu novoj opremi koja se proizvodi specijalno za rudare.
 
Ovo nije prvi put da je ovaj tim pokušao da implementira Bitkoin rudarenje u prastaru tehnologiju, te su pre nekoliko godina slično učinili sa starim IBM 1401 računarom koji je proizveden sredinom šezdesetih godina prošlog veka, ali je mašina bila sporija i od Apollo Guidance računara.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija