S obzirom na to da Jupiter ovih noći krasi nebo nad severnom hemisferom, mnogi astronomi amateri usmerili su svoje teleskope prema njemu kako bi uhvatili Jupiterove karakteristične pruge ili čak snimili Veliku crvenu pegu.
Foto: Pixabay
Međutim, jedan astrofotograf je ovih dana snimio prizor koji mnogi neće uspeti da uhvate tokom života – eksploziju u gornjim slojevima atmosfere te džinovske planete, piše "Science Alert".
U sredu, 7. avgusta Itan Čapel iz Teksasa snimio je udar meteora u daleki Jupiter.
Udari bolida, odnosno meteora vrlo visokog sjaja, nisu tako redak događaj na Jupiteru. Prilično su česti i na Zemlji, samo je naš planeta manje privlačna meta, u gravitacijskom smislu, od ovog gasovitog džina pa se takvi događaji ipak dešavaju nešto ređe.
Two views of #Jupiter early on 7 August 2019 with the flash I recorded. Left shows the moment of impact at 4:07 UTC. Right is an RGB image. pic.twitter.com/xPmS8MMFhc
Prema studiji iz 1998. godine, verovatnoća da će neki objekat udariti u Jupiter je između 2.000 i 8.000 puta veća od mogućnosti udara u Zemlju.
Međutim, to ne znači da se tako nešto može lako uočiti, a stvarno je mala verovatnoća da će kamere zabeležiti tačan trenutak udara, odnosno eksplozije.
"Radi se o brzom događaju, sve traje nekoliko sekundi", rekao je astronom Džonti Horner sa Univerziteta Južni Kvinslend u Australiji. "Možda to ne biste ni primetili da gledate kroz teleskop. Često takvi događaji prođu neopaženo, a polovina njih dogodi se na drugoj strani planete", dodao je.
"Usmerio sam teleskop prema nebu i gledao Preseide kada se to dogodilo, tako da vizuelno nisam ni primetio bljesak", rekao je astronom amater Čapel. "Eksploziju sam uočio tek nakon obrade snimka u softveru DeTeCt koji je posebno dizajniran za pronalaženje takvih bljeskova", objasnio je.
Postoji mogućnost da je ovaj udar ostavio svojevrsni ožiljak na Jupiteru koji će kasnije moći da se analizira drugim instrumentima, na primer pomoću svemirske letelice Džuno.
Prema prvim izveštajima, radi se o premalom objektu za stvaranje dugotrajnijeg ožiljka, ali nikad se ne zna. Očito je meteor bio dovoljno velik da se ovakav događaj snimi sa Zemlje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Komentari 1
Memla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar