Govoreći na događaju posvećenom ženama koji je organizovala NASA, administrator u toj agenciji Džim Brajdenstin rekao je da mu je ćerka bila glavni motiv u njegovoj ambiciji da žene na Mesecu postanu stvarnost u bliskoj budućnosti.
"Imam 11-godišnju ćerku i želim da ona ima sve mogućnosti koje sam i ja imao dok sam odrastao", rekao je on.
Trenutno je u NASA samo 12 aktivnih astronautkinja, što je manje od trećine astronauta u američkoj organizaciji.
Međutim, nedostatak sredstava i naučne prepreke stvorili su sumnje u to hoće li NASA uopšte moći bilo koga da pošalje na Mesec do krajnjeg roka.
Brajdenstin procenjuje da bi projekat nazvan Artemis, prema grčkoj boginji Meseca, trebalo da košta od 20 do 30 milijardi dolara, a taj novac tek treba izdvojiti.
Misija je prvobitno planirana za 2028. godinu, ali je pomerena četiri godine ranije u nastojanju da se smanji rizik od promene političkih prioriteta u vezi sa svemirskim putovanjima.
"Jedan od izazova s kojim smo se susretali u istoriji je politički rizik", rekao je Brajdenstin.
Stav američkog predsednika Donalda Trampa o toj inicijativi zasad je nepoznat. On je u junu pozvao NASA-u da se usredsredi na "mnogo veće" misije od slanja žena na Mesec, poput odlaska na Mars.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar