Fejsbuk moderatori anksiozni zbog nasilnog sadržaja i govora mržnje
Prema pisanju ovog portala, moderatori sadržaja na Fejsbuku mogu biti otpušteni zbog samo nekoliko grešaka, šefovi im nadziru svaku pauzu za toalet ili molitvu, a psihološka podrška za zaposlene završava se onog trenutka kada odu ili dobiju otkaz.
Istovremeno su zbog posla prinuđeni da dnevno gledaju ubistva i prebijanja, nasilnu pornografiju i propagiranje mržnje.
The Verge navodi primer radnice u kompaniji Cognizant, jednoj od firmi koje moderiraju sadržaj za Fejsbuk, koja je dobila anksiozni napad jer je na obuci morala da gleda snimak ubistva nožem
Reportaža o uslovima rada moderatora zasniva se na intervjuima sa desetak sadašnjih i bivših radnika Cognizent u američkom gradu Finiksu u Arizoni, koji su govorili anonimno jer su potpisali sporazume o poslovnoj tajni.
Ovi sporazumi treba da spreče radnike da dele lične podatke korisnika Fejsbuka, ali takođe štite Cognizent i Fejsbuk od kritike zbog radnih uslova, ispričali su moderatori za The Verge.
Zaposleni su pod pritiskom da ne pričaju o duševnom iscrpljivanju koje doživljavaju na poslu, čak ni sa najbližima, što vodi ka osećanjima izolovanosti i anksioznosti, piše ovaj portal.
Pri svemu tome, dok je prosečna godišnja plata zaposlenih u Fejsbuku oko 240.000 dolara, moderatori koji rade za kompanije kao što je Cognizent zarađuju skoro 10 puta manje – oko 29.000 dolara.
Kako se navodi, zaposleni su opisali da je radno mesto "na ivici haosa", da moderatori puše travu kako bi "oguglali" na sadržaj i zbijaju mračne šale o sopstvenom samoubistvu.
Zaposleni razvijaju simptome nalik na posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) kada napuste kompaniju, a pojedini počinju da prihvataju teorije zavere jer su dugoročno izloženi videima i mimovima koje moderiraju.
The Verge navodi da su među moderatorima intervjuisali osobu koja veruje da je Zemlja ravna ploča, dok druga poriče Holokaust a treća ne veruje da je napad Al-kaide na SAD 11. septembra bio čin terorizma.
Komentari 1
Andrija Šrek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar