Paralizovan muškarac uspeo je da pomeri ruke i noge zahvaljujući posebnom robotskom odelu kojim je upravljao svojim mislima, objavili su francuski naučnici.
Kako prenosi BBC, Tibo (30) je rekao da se čineći prve korake u odelu osećao kao "prvi čovek na Mesecu".
Njegovi pokreti, posebno hodanje, daleko su od savršenih a robotsko odelo, takozvani "egzoskelet", može se zasad koristiti samo u laboratorijskim uslovima, kazali su naučnici. Međutim, naglasili su da bi taj izum mogao jednog dana da poboljša kvalitet života takvih pacijenata.
Tibo je prošao operaciju kojom su mu na površinu mozga ugrađena dva implantata pokrivajući delove koji kontrolišu pokrete. Šezdeset i četiri elektrode na svakom od dva implantata čitaju aktivnost mozga i prenose instrukcije kompjuteru.
Sofisticirani kompjuterski softver čita moždane talase i pretvara ih u instrukcije za kontrolu egzoskeleta. Kada čovek pomisli "hodaj", pokreće se lanac instrukcija koje mu pomažu da pomeri noge. Može da kontroliše i ruke, manevrišući njima u tri dimenzije.
Tibo, koji ne želi da mu se objavi prezime, bio je optičar pre nego što je pre četiri godine doživeo nesreću u noćnom klubu i ostao paralizovan. Dve godine je proveo u bolnici.
Godine 2017. uključen je u ispitivanje Clinatec-a i Univerziteta u Grenoblu. Najpre je vežbao koristeći moždane implantate na virtuelnim osobama, avatarima, u kompjuterskoj igrici, a potom je krenuo i u stvarne pokušaje.
"Činilo mi se kao da sam prvi čovek na Mesecu. Nisam hodao dve godine. Zaboravio sam kako je to stajati, zaboravio sam da sam viši od mnogo ljudi u sobi", kazao je.
Dodao je da mu je više vremena trebalo da pokrene ruke nego noge.
"Bilo je vrlo teško jer je to kombinacija više mišića i pokreta. To je nešto najimpresivnije što sam učinio s egzoskeletom", dodao je.
Iako se zasad s tim odelom ne može van laboratorije - jer se ono mora pričvrstiti na plafon kako bi se minimalizirao rizik od pada - radi se o značajnom napretku u sličnim pokušajima kojima se želi omogućiti ljudima da kontrolišu udove svojim mislima.
"To je daleko od autonomnog hodanja", rekao je Alim-Lui Benabid, predsednik izvršnog odbora Clinatec za BBC.
Benabid, koji je razvio duboki moždani stimulator za Parkinsonovu bolest, rekao je za BBC da su "rešili problem i pokazali da je princip ispravan".
"To je dokaz da možemo proširiti mobilnost pacijenata pomoću egzoskeleta".
Francuski naučnici kažu da sada mogu nastaviti da poboljšavaju tehnologiju, ali ima i onih koji žele da je koriste za jačanje ljudskih mogućnosti, na primer u vojsci.
"Apsolutno ne idemo u smeru tih ekstremnih i glupih primena. Naš je posao da pomognemo povređenim pacijentima koji su izgubili funkcije", rekao je Benabid.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar