Mask o naseljavanju Marsa: Potrebno izgraditi 1.000 svemirskih brodova

Direktor kompanije SpaceX Ilon Mask govorio je o detaljima, rokovima i onome što je potrebno za putovanje na Mars i izgradnju održivog grada.
Radi se o dugoročnoj Maskovoj viziji i planovima njegove kompanije da učini ljude interplanetarnom vrstom. On je rekao da lansiranje rakete Starship košta dva miliona dolara, a da bi održivi grad na Marsu postao stvarnost, SpaceX mora da napravi i lansira oko 1.000 Starshipova koji će transportovati teret, infrastrukturu i posadu na Mars u periodu od 20 godina. Udaljenost Marsa bi realno dozvoljavala jedan let svake dve godine.
 
Mask je govorio i o količini tereta koji Starship može poneti. Njegov dizajn je prilagođen tako da se maksimalizuje ponovna upotreba, a Mask je rekao da Starship u idealnim uslovima može da leti tri puta dnevno. Taj broj znači više od 1.000 letova godišnje za Starship, a to znači da ukoliko bude 100 Starshipova koji mogu poneti 100 tona u orbitu, onda će na godišnjem nivou SpaceX moći u orbitu lansirati do 10 miliona tona.
 
Ako se uzmu u obzr sve letelice koje su trenutno operativne i transportuju teret, ukupno se godišnje može transportovati samo 500 tona tereta. Rakete Falcon kompanije SpaceX transportuju polovinu tog tereta.
 
Pre nego što se napravi održivi grad potrebno je da se obavi let s posadom na Crvenu planetu. Međutim, sada se čeka povratak astronauta na Mesec, NASA je postavila rok do 2024. godine. SpaceX se nada da će na lunarnu površinu spustiti svoj Starship do 2022. godine kako bi pomogao u pripremama za sletanje astronauta.
 
U prošlosti je Mask takođe spominjao misiju odlaska posade na Mars 2024. godine, ali se taj rok čini preambicioznim.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija