Sala je zaćutala tokom te rasprave u Društvu "Kembridž junion", dok su "dve strane" veštačke inteligencije iznosile svoje pažljivo sastavljene uvodne reči. Tema je bila: "Da li bi veštačka inteligencija mogla doneti više štete nego koristi?".
Veštačka inteligencija "neće moći da donese moralno ispravnu odluku, jer je moral jedinstveno svojstven ljudima", rekao je računar veštačkim, pomalo ženskim glasom.
"Računar ne može lako donositi moralne odluke, a može dovesti do katastrofe. Veštačka inteligencija može naneti mnogo štete", nastavio je kompjuter.
Rekao je da veštačka inteligencija može donositi samo odluke za koje je programirana, a "nije moguće programirati je za sve scenarije, to mogu samo ljudi".
Zatim je mašina promenila stranu, iznoseći protivargumente.
Veštačka inteligencija "biće velika prednost, jer će ljudima osloboditi vreme koje sada troše na svakodnevne zadatke koji se ponavljaju", rekao je kompjuter drugim glasom koji je ritmično talasao plavi oblik na ekranu dva metra visokog elegantnog monolitnog stuba.
Članovi Debatnog kluba koji je tokom svoje dvestogodišnje istorije ugostio znamenite ličnosti, među kojima britanskog premijera Vinstona Čerčila, Dalaj Lamu i osnivača "Majkrosofta" Bila Gjetsa, bili su očarani svojim prvim gostom koji nije čovek.
IBM je najpre, prošle godine, tu tehnologiju prvi put pokrenuo protiv izazivača-čoveka, da bi utvrdio kako se veštačka inteligencija bori sa suprotstavljenim argumentima, i uspešno prikazao napredak te tehnike. Za razliku od te prethodne rasprave koja se oslanjala na analizu ogromnog broja članaka iz novina i časopisa, istraživači su ovog puta zatražili i dobili priloge od 1.100 studenata Kembridža i time "nahranili" računar.
Želeli su da saznaju "da li se tehnologija može upotrebiti da se napravi ubedljiv 'narativ' koji će donosiocu odluka pomoći da donese bolji sud", rekao je vođa projekta Noam Slonim.
Sistem je morao da identifikuje i razvrsta na čijoj je strani svaki iz mnoštva priloga studenata, da rangira najbolje argumente, da ispravi pravopisne i gramatičke greške, a zatim da na osnovu svega toga sastavi i iznese uverljivu petominutnu izjavu. IBM je rekao da je njegovom kompjuteru za ceo taj proces bio potreban svega jedan minut.
Potencijalne primene te tehnologije uključuju pomoć nekoj kompaniji ili vladi da obradi ankete ili da analizira povratne informacije dobijene od klijenata.
Veče s jednim kompjuterom u ulozi dveju strana, nije proteklo sasvim bez ljudi. Računar, "Project Debater" je izlaganje okončao rekavši: "Pređimo na problem blizak mom veštačkom srcu: Tehnologija" i izazvao smeh publike. Tada su ljudi-debateri preuzeli reč i rezimirali i zaključili raspravu, šaleći se s kompjuterom kojeg su nazvali "Sveznalica".
Na kraju su se članovi Kluba glasanjem svrstali uz debatnu stranu koja je rekla da veštačka inteligencija donosi više koristi nego štete i da ima sigurnu budućnost, bar za sada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar