To da smo otkrili mikrobe koji vole da jedu meteorite upućuje na dve zanimljive pretpostavke: da bi zemaljski život mogao preživeti van naše planete i da su rana biološka bića mogla dobiti ključne hranjive sastojke hraneći se svemirskim stenama koje su sletele na Zemlju.
Već su od ranije poznata mišljenja da se ovozemaljski život možda nikada ne bi formirao da nije bilo meteorita. Oni su u ranoj Zemljinoj istoriji bili izvor retkih elemenata poput fosfora, ali i mnogo složenijih organskih spojeva, piše Science Alert.
Zbog toga se tim naučnika upitao ima li danas organizama koji mogu da za svoje potrebe koriste ove prilično posebne mineralne mešavine.
Postoje organizmi koji mogu da koriste stene kao izvor energije. Već se znalo da neke bakterije, kao što su leptospirillum ferrooxidans i acidithiobacillus ferrooxidans, oksidiraju gvožđe u meteoritima. No, stručnjaci su hteli da vide da li ima mikroba kojima meteoriti ne bi bili samo prilog, već glavno jelo.
Istražili su termoacidofile, mikrobe koji se dobro nose s visokim temperaturama i niskim pH, a za koje se od ranije zna da mogu da prežive na tlu Marsa.
Metallosphaera sedula – mikrob s čudnim ukusom
Koncentrisali su se na metallosphaeru sedulu jer je taj soj poznat po svom čudnom ukusu. Jednu kulturu su stavili na ploču meteorita, a drugu na kontrolni uzorak minerala halkopirita i otkrili da ovi mikrobi mnogo više bujaju na meteoritu.
"Istraživanje je potvrdilo sposobnost m.sedulae da izvrši biotransformaciju meteoritnih minerala, što nam pruža dodatan uvid u razumevanju biogeohemije meteorita", rekla je astrobiolog Tetjana Milojević sa Univerziteta u Beču.
Istraživanje pod nazivom "Exploring the microbial biotransformation of extraterrestrial material on nanometer scale" objavljeno je u časopisu "Scientific Reports".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar