Podaci stotine miliona korisnika Fejsbuka završili na dark vebu

Podaci sa Fejsbuk profila stotina miliona korisnika ove društvene mreže otkriveni su na onlajn forumu u okviru dark veba.
Podaci stotine miliona korisnika Fejsbuka završili na dark vebu
Foto: Pixabay
U ovoj sumnjivoj bazi podataka našli su se podaci iz ličnih dokumenata, brojevi telefona i puna imena 267 miliona korisnika mreže, od kojih je većina iz Sjedinjenih Američkih Država, prenosi "Blic" pisanje Mejl Onlajn. Pristup bazi podataka je od tada uklonjen, međutim ona je bila javna tokom dve nedelje pre nego što je otkrivena.
 
Propust je otkrila firma za bezbednost na internetu u partnerstvu sa istražiteljem bezbednosti Bobom Diačenkom.
 
"Diačenko smatra da je, prema dokazima, prikupljanje podataka najverovatnije rezultat nelegalne operacije brisanja ili zloupotrebe Fejsbukove API mreže od strane kriminalaca iz Vijetnama", naveo je Pol Bišof iz kompanije "Compaitech", koja je učestvovala u ovoj akciji.
 
Ubrzo nakon što su podaci primećeni, Diačenko je kontaktirao nadležne vlasti, kako bi baze podataka bile uklonjene. Prema podacima kojima raspolažu istražitelji, baza podataka je prvi put izložena 4. decembra i nije bila zatvorena do 19. decembra. Dostupno je bilo 267.140.436 privatnih podataka korisnika koji mahom žive u SAD, a Diačenko je rekao da izgleda kao da su svi ovi podaci tačni.
 
Eksperti nisu sigurni kako su informacije dospele u ruke internet lopova. Prva mogućnost jeste da su hakeri ukrali informacije sa Fejsbukove mreže pre nego što je ova kompanija prošle godine onemogućila pristup brojevima telefona korisnika. Diačenko napominje da bi Fejsbukov interfejs mogao da ima rupu u sigurnosnom sistemu koja bi kriminalcima omogućila pristup privatnim informacijama korisnika i nakon što je pristup tim podacima onemogućen.
 
Drugi način dolaska do podataka mogao bi da bude ilegalni proces nazvan "struganje", koji uključuje botove koji "prečešljavaju" i kopiraju informacije.
 
"Ovako velika baza podataka mogla bi da bude korišćena kao za slanje njuzletera firmi ili spam, naročito preko SMS poruka", kaže Bišof, te savetuje korisnicima Fejsbuka da obrate pažnju na sumnjive poruke.
 
Čak i ako pošiljalac zna vaše ime ili neke osnovne informacije o vama, budite skeptični kada su u pitanju bilo kakve neočekivane poruke, savetuje Bišof.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dosta je jednostavno

    20.12.2019 13:54
    Od postanka interneta pa onda i drustvenih mreza, mislim da svako s gramom zdravog razuma ima ideju da na internet ne stavlja nista za sta nije spreman da u bilo kojem momentu moze postati dostupno svima. Svako za sebe bira koji su to podaci, ali imati ideju da neki sajt ili drustvena mreza apsolutno cuva sta im poverite je krajnja glupost.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija