Naučnici su uspeli da naprave prvog živog robota koji ima sposobnost samoregeneracije.
Naučnici ovo dostignuće smatraju revolucijom, jer ovakve žive mašine mogu biti korisne u mnogo slučajeva, a posebno zato što mogu da unaprede ljudsko zdravlje i dugovečnost.
Ovi roboti su nazvani xenoboti, po afričkoj žabi xenopus laevis, čije matične ćelije koriste za obnavljanje. Roboti su toliko sitni (manji su od milimetra) da se mogu nesmetano kretati kroz ljudski organizam, piše CNN.
Ovi sićušni roboti mogu da hodaju, plivaju i rade u grupama, a sposobni su da prežive bez hrane i do nekoliko nedelja.
Sa univerziteta u Vermontu, koje je sprovelo istraživanje u saradnji sa Univerzitetom Taft, kažu da su ovo "potpuno novi životni oblici".
Matične ćelije su nespecijalizovane ćelije koje imaju sposobnost da se razviju u drugi tip ćelije. Istraživači su žive matične ćelije izvadili iz embriona spomenute žabe i ostavili ih da se inkubiraju, a onda su ćelije izrezane i preoblikovane u specifična tela koja je dizajnirao superkompjuter – što je rezultiralo stvaranjem oblika kakvi nikad ranije nisu viđeni u prirodi.
Ćelije su počele same da rade – ćelije kože su se povezale i formirale strukturu, dok su ćelije mišića srca omogućile robotu da se kreće. Osim toga, xenoboti imaju sposobnost samozaceljivanja - kada su naučnici zasekli jednog od njih, on se regenerisao i nastavio je da se kreće.
"Ovo je živi robot. On nije ni tradicionalni robot, niti vrsta životinje u pravom smislu te reči. Ovo je potpuno novi životni oblik: živi, programski organizam", objašnjava Džošua Bongard, jedan od vodećih istraživača sa Univerziteta u Vermontu.
Ovi roboti izgledaju kao mrve pokretnog mesa i nisu nimalo slični klasičnim robotima, a mogu postići i mnogo veće stvari od njih. Oni se mogu iskoristiti za veliki broj zadataka, između ostalog i za vojne operacije. Mogu biti upotrebljeni za čišćenje radioaktivnog otpada, skupljanje mikroplastike u okeanima, unošenje lekova u ljudski organizam i za još mnogo toga.
Osim ovih praktičnih stvari, xenoboti mogu pomoći naučnicima da naučeviše o biologiji ćelija – što otvara vrata budućim unapređenjima na polju ljudskog zdravlja i dugovečnosti.
Ovi organizmi imaju sopstveni izvor hrane u naslagama lipida i proteina, što im omogućava da prežive i bez hrane, ali ne mogu da se razmnožavaju i evoluiraju. Njihov životni vek može se povećati u okruženju bogatom hranljivim materijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Komentari 4
Ja se kopcam
Milan
Divno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar