Uz pomoć japanske kompanije "Sumitomo Dainippon Pharma", veštačka inteligencija je napravila lek namenjen pacijentima sa opsesivno-kompulsivnim poremećajem.
BBC navodi da uobičajen razvoj lekova od početka istraživanja do testiranja na pacijentima traje pet godina, ali da je veštačka inteligencija posao obavila za samo 12 meseci.
Do sada je veštačka inteligencija samo dijagnostikovala bolesti i analizirala podatke i snimke na skeneru.
Molekul DSP-1181 koji se koristi u prvom leku veštačke inteligencije nastao je korišćenjem algoritama koji su pretraživali veliku bazu spojeva i upoređivali ih s masovnom bazom podataka različitih parametara.
Kako bi bio pronađen pravi molekul potrebno je doneti "milijarde odluka". Veoma je teško pronaći ono što je potrebno i doneti najispravniju odluku, napominju stručnjaci.
"Ekscijencija" već radi na potencijalnim lekovima za lečenje kardiovaskularnih bolesti i raka i nada se da će do kraja godine imati spreman još jedan molekul koji će moći da se primeni, odnosno testira na ljudima.
Istovremeno, veštačka inteligencija kanadske kompanije "Bludot" bazirana je na algoritmu koji pretražuje platforme poput stranih vesti, mreža za bolesti biljaka i životinja, te službena saopštenja kako bi nakon toga donela svoju procenu.
Tako je ova kompanija još 31. decembra prošle godine upozorila svoje klijente da izbegavaju mesta kao što je Vuhan u kome je izbio koronavirus. To je bilo deset dana pre nego što je to učinila Svetska zdravstvena organizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar