Aplikacija za pomoć slepima sve popularnija u svetu

Nekoliko miliona volontera pomaže ljudima koji ne vide u 150 zemalja sveta, na 180 jezika, a sve to preko aplikacije koja se zove "Be My Eyes".
Naša je svakodnevica ispunjena jednostavnim zadacima koje uzimamo zdravo za gotovo, a koji zadaju velike poteškoće onima koji ne vide. Porodica i prijatelji njihova su prva uzdanica, ali i oni mogu biti zauzeti ili nedostupni zbog svojih obaveza. Psi vodiči su tu da se mnogima nađu u nevolji, ali, ipak, ne mogu sve. Na primer, ne mogu da pročitaju kada ističe rok trajanja nekog proizvoda.
 
U cilju savladavanja ovakvih prepreka osmišljena je aplikacija "Be My Eyes", namenjena osobama s oštećenjem vida. Ovaj inovativni program povezuje slepe s volonterima iz celog sveta koji se javljaju preko videopoziva kako bi bili tuđe oči.
 
Volonter može biti svako ko preuzme aplikaciju na svoj uređaj. Kada je osobi s oštećenjem vida potrebna pomoć, u skladu s vremenskom zonom i jezikom, svi dostupni volonteri istovremeno dobijaju poziv, a pomoć pruža onaj ko se prvi javi.
 
"Uliva mi puno samopouzdanja spoznaja da imam tu aplikaciju u svom džepu kada god mi zatreba. 'Be My Eyes' je neverovatna aplikacija. Znam da će mi biti pružena pomoć istog trenutka kada mi zatreba", kaže Džonatan Atenboro, iz Škotske, za UNILAD. 
 
Kao korisnik, on je oduševljen činjenicom da nije reč o programu veštačke inteligencije, već o pomagalu koje omogućuje kontakt između ljudi.
 
Aplikacija je postala dostupna u januaru 2015. Za to vreme je postala najveća onlajn zajednica ljudi s različitim stepenom oštećenja vida, a ujedno je i najzastupljenija platforma za samostalno volontiranje na svetu.
 
Tvorac aplikacije je Danac Hans Jørgen Viberg. On se bavi izradom nameštaja, a i sam otežano vidi. Na ideju za "Be My Eyes" došao je dok je volontirao u Udruženju slepih osoba Danske, primetivši da je mnogima potrebna pomoć u najjednostavnijim zadacima.
 
Hansov prijatelj koji ne vidi jednom mu je prilikom rekao da kada mu je potrebno, od svojih voljenih zatraži pomoć preko videopoziva. Tako je nastala ideja za aplikaciju, koja danas broji 3.466.138 volontera i više od 188.000 korisnika.
 
Pored osnovne pomoći, "Be My Eyes" nudi mogućnost velikim kompanijama, poput Microsofta i Googlea, da stupe u kontakt sa svojim klijentima kako bi im pružili adekvatniju podršku.
 
Aleksander Hauerslev Jensen, predstavnik kompanije koja rukovodi aplikacijom, smatra da njihova misija nije samo pomoći ljudima s oštećenjem vida da budu što samostalniji, već i srušiti barijeru između slepih i onih koji takve poteškoće nemaju kako bi svet bio pristupačnije mesto svima.
 
"Naša se tehnologija temelji na jednostavnom konceptu povezivanja osobe kojoj treba pomoć s osobom koja tu pomoć može da pruži, bez obzira na nacionalnu pripadnost, materijalni status, rasu ili veru", objašnjava Jensen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija