Otkrivena planeta na kojoj gvožđe pada poput kiše

Istraživači tvrde kako su pronašli ekstremnu i daleku planetu na kojoj navodno gvožđe pada poput kiše, javljaju strani mediji.
Otkrivena planeta na kojoj gvožđe pada poput kiše
Foto: Pixabay
S jedne strane planete trajno je dan i pogođena je temperaturama do 2.400 stepeni Celzijusa, prenosi "Independent". To dovodi do isparavanja metala na površini. Taj ispareni metal tada nose snažni vetrovi.
 
Na drugoj strani planete, gde je stalno noć i mnogo je hladnije, para gvožđa hladi se i kondenzuje u kapljice koje tada padaju po površini.
 
"Moglo bi se reći da ova planeta uveče postane kišna, osim što pada gvozdena kiša", kaže Dejvid Ehrenrajh, profesor sa Univerziteta u Ženevi u Švajcarskoj, vođa istraživanja koje je dovelo do otkrića egzotične planete koja je nazvana WASP-76b i udaljena je 640 svetlosnih godina u sazvežđu Ribe.
 
Posebno ekstremno okruženje na ovoj planeti dešava se jer je "dnevna strana" planete uvek okrenuta prema svojoj matičnoj zvezdi, dok na "noćnoj strani" postoji samo večni mrak. Planeta je čvrsto zaključana poput našeg Meseca koji se okreće oko svoje ose dok se kreće oko njegove središnje zvezde. Dnevna strana planete pogođena je ekstremnim toplotama koje prisiljavaju molekule da se raspadaju u atome, i ispareni metal šalju u atmosferu.
 
Kao i različite temperature, dve strane planete imaju različitu hemiju. Astronomi su mogli da pogledaju planetu pomoću Espresso instrumenta na Velikom teleskopu i uočili su različite varijacije između dve strane planete o kojima će izveštavati u budućnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija