Tim istraživača sa Univerziteta Oksford dobio je nove, ohrabrujuće informacije o bezbednosti i efikasnosti vakcine protiv virusa korona, na kojoj rade neko vreme i koja je u fazi testiranja.
Kako su danas objavili istraživači u naučnom časopisu The Lancet, u ovom trenutku nema nikakvih faktora koji izazivaju zabrinutost zbog neželjenih posledica vakcine na organizam - štaviše, vakcina izaziva jak imuni odgovor, koji se od nje i traži.
Naime, vakcina izaziva reakciju imunog sistema u roku od 14 dana od dana vakcinacije, što je period u okviru kog bela krvna zrnca dobijaju signal da napadnu ćelije zaražene SARS-CoV-2.
Antitela se stvaraju u roku od 28 dana i njihova uloga je da neutrališu virus, navodi se u zvaničnom saopštenju Univerziteta.
Tokom studije, učesnici istraživanja koji su dobili vakcinu - njih ukupno 1.077, stvorili su antitela koja su se pokazala kao aktivna, naročito nakon dobijanja takozvane "buster" doze.
"Videli smo najjači imuni odgovor kod 10 pacijenata koji su dobili dve doze vakcine, što nam je indikator da bi to bila dobra strategija u primeni vakcine", rekao je profesor Endru Polard, glavni naučnik na razvoju vakcine protiv virusa korona na Oksfordu.
Oksford na razvoju vakcine radi sa globalnom farmaceutskom kompanijom i distributerom AstraZeneca, čiji zadatak bi, u slučaju uspeha testiranja, mogla da bude distribucija vakcine. U ovaj naučni poduhvat uključeni su i saradnici iz drugih delova sveta.
Sledi treća faza testiranja ove vakcine, koja treba da dokaže punu efikasnost u sprečavanju virusa, najavljuje se na sajtu Univerziteta Oksford.
Nuspojave?
Oko 70 odsto učesnika u testiranju osećali su nuspojave u vidu glavobolje i mučnine. Međutim, pokazalo se da je za suzbijanje ovih problema dovoljan paracetamol i da drugih nuspojava i briga nema, što obećava da će vakcina biti bezbedna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Da li je neko obavestio ove nazovi "stručnjake" sa Oksforda da komentatori sa 021 daleko bolje znaju kako se pravi vakcina i da su ih trebali konsultovati pre upuštanja u ovakav poduhvat? Neverovatno naivno od Britanaca.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Raketom kompanije SpaceX danas su ka Mesecu poletele sonde dve privatne firme, američke i japanske, u novom slučaju rastućeg učešća privatnih kompanija u istraživanje svemira.
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Komentari 3
Anka
fali podatak koliko je učesnika testirano
/
citali smo, ne poricite.
Sve stručnjaci
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar