NASA prati čudnu magnetsku anomaliju iznad Zemlje

NASA aktivno nadgleda čudnu anomaliju u magnetnom polju Zemlje, odnosno ogromno područje nižeg magnetskog intenziteta na nebu između Južne Amerike i jugozapadne Afrike.
Ovaj fenomen, nazvan Južnoatlantska anomalija (SAA), već godinama zbunjuje naučnike. Sateliti su posebno osetljivi na oslabljenu snagu magnetnog polja unutar anomalije, jer su zbog toga više izloženi česticama sa Sunca, piše časopis "Science Alert".
 
Južnoatlantska anomalija uglavnom ne utiče na život na Zemlji, ali ima efekat na orbite svemirskih letelica, uključujući i orbitu Međunarodne svemirske stanice.
 
Kada letelice prođu kroz anomaliju, može doći do kvara na njihovim tehnološkim sistemima u slučaju da ih pogode visokoenergetski protoni, navodi se u članku.
 
Smatra se da je primarni izvor anomalije vrtlog rastopljenog gvožđa u Zemljinom jezgru. Kretanje te užarene mase stvara električne struje koje na Zemlji uzrokuju magnetno polje, a ono, kako izgleda, ne mora biti svuda isto.
 
 
Iako ova anomalija još predstavlja veliku misteriju za naučnike, nedavna istraživanja ponudila su neke uvide u uzroke i posledice ove neobične pojave. Tako je studija NASA iz 2016. godine otkrila da se anomalija polako kreće u smeru severozapada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • TeoD

    18.08.2020 15:50
    Hoce da istrazuju druge planete a ni svoju nismo istrazili...
  • Topuz

    18.08.2020 15:27
    Topuz
    Ma osećam već danima dami nešto duva oko vrata. Ono vanzemaljci ja,ja,ja e štati je nauka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija