Windows 95 službeno je startao pre 25 godina, a bivši radnik Microsofta Riko Mariani obeležio je rođendan detaljno objasnivši zašto se radilo o najbitnijem operativnom sistemu u istoriji iako, realno gledajući, nije bila reč o najboljem što je Microsoft u to vreme mogao da ponudi.
Mariani je kompaniju napustio 2017, nakon 30 godina, i danas je zaposlen u Facebooku, a tokom karijere radio je na Microsoft Edgeu, Windows 10 i Internet Exploreru.
Red u haosu
U vreme kad se Win 95 pojavio, PC-jevi su bili u apsolutnoj nadmoći nad svim ostalim računarima s više od 80 miliona uređaja, a popularnost je do 1998. narasla na 90 miliona. Iako ne raspolaže službenim podacima, Mariani tvrdi da je to više nego svi ostali računarski uređaji za opštu upotrebu zajedno. Primera radi, prodaja Mac-ova 2002. bila je samo 3,1 milion, a to znači da je bilo šta što se dogodilo na PC-ju bilo od velike važnosti.
Sredinom 90-ih računare su pokretali nešto nalik Windows-ima 3.1, a stanje softvera u tim vremenima bilo je, najblaže rečeno, grozno. Svaka aplikacija u svakom trenutku mogla je da sruši kompletan ssistem, što se često i dešavalo, pa je čak je i instaliranje drivera za Sound Blaster zvučne kartice bilo izuzetno zahtevno.
Sve u svemu, najvažnija računarska platforma bila je u rasulu.
Nije bio savršen, ali bolji nije postojao
Iako se nije radilo o najboljem operativnom sistemu koji je Microsoft umeo i mogao da osmisli, jednostavnije i bolje rešenje od Win 95 nije postojalo.
Zahvaljujući brojnim inovacijama, Microsoftu je pošlo za rukom da stvori nešto revolucionarno uprkos brojnim kompromisima i poteškoćama. I korisnici su to prepoznali. U prvom danu prodali su više od milion primeraka, a do kraja godine više od 40 miliona.
Predstavljanje novog sistema bio je spektakl koji je pomogao prodaji. Voditelj Džej Leno predstavio je Bila Gejtsa, a Microsoft je Rolingstonsima platio tri miliona dolara kako bi dobili dopuštenje za korišćenje njihove pesme "Start Me Up" tokom predstavljanja i u sklopu promotivne kampanje.
Most u budućnost
Novi operativni sistem u samo nekoliko godina promenio je način na koji industrija funkcioniše (na primer, sve je postalo plug and play, a pojavio se i niz novih zvučnih i video kartica).
PC je postao stabilnija i "uniformisanija" platforma, a inovacije su ostavile trag ne samo na Microsoftovim naslednicima kao što su Windows 2000 i Win XP, već i na Linuxu i Appleovim Macovima koji su mogli da nadograđuju ono što je stvoreno na PC-ju.
"Industriji je bio potreban most u budućnost, obećanu zemlju razumne hardverske i softverske arhitekture. Industriji nije bio potreban savršen dragulj, već splav koji će potrajati nekoliko godina i prevesti ih sigurno na drugu stranu. To je bio izuzetno težak izazov na ograničenim sistemima s toliko zakrpa, ali upravo se to dogodilo. Čudo zvano Windows 95 omogućilo je čitavu eru desktop računara. I dalje živimo u toj eri. Istina je da su se stvari mogle drugačije razvijati, ali u našoj stvarnosti - nisu. Windows 95 uveo nas je u budućnost. I tako, uprkos mnogim nedostacima, verujem da Windows 95 možemo objektivno da nazovemo najvažnijim operativnim sistemom koji je stvoren", zaključuje Mariani.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Raketom kompanije SpaceX danas su ka Mesecu poletele sonde dve privatne firme, američke i japanske, u novom slučaju rastućeg učešća privatnih kompanija u istraživanje svemira.
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar