Epic Games vs Apple & Google: Rat giganata zbog zarade od igrice

Trenutno više od 350 miliona mladih u svetu aktivno igra Fortnite, igricu u kojoj već nekoliko godina postoji i prvenstvo sveta.

Autor maštovito osmišljene zabave je Epik, najveći svetski proizvođač komjuterskih igrica.

No, gro profita odlazi u kasu Epla i Gugla, preko čijih e-prodavnica igrači širom globusa "skidaju" igricu, a za posredovanje dolaska zabave do igrača tehnološki giganti naplaćuju čak 30 odsto uplate. Autoru ostaje, takoreći, crkavica.

Svi proizvođači igara odavno iznose primedbe na visinu posredničke nadoknade najmoćnijih kompanija. Problem je eskalirao tokom pandemije, kada se svet, suočen sa zabranama kretanja i masovnih okupljanja totalno okrenuo onlajn životu i kompjuterima.

Na kraju, Epik je tužio Epl za zloupotrebu monopolske pozicije.

Autoru crkavica

Odluka američkog suda, pak, neće biti od značaja samo za dve kompanije, već za ceo svet i odrediće hoće li tehnološki giganti sami određivati visinu nadoknade za korišćenje pojedinih servisa ili će, usled monopolske pozicije, SAD uvesti državnog regulatora čija bi obaveza bila da usklađuje interese u lancu korisnika jedne monopolizovane usluge.

Drugim rečima, regulator bi određivao cenu, time i raspodelu prihoda od završnog korisnika, igrača. Pitanje je kod igre Fortnite tim izraženije što je igra razvijana tako da je skidanje osnovne verzije besplatno, a zarade se ostvaruje naplatom skidanja brojnih dodatnih usluga i mogućnosti koje ishode iz same prirode trenutno najpopularnije kompjuterske zabave.

Pa, ipak, Epik ima samo solidnu zaradu, ništa više. No, zato giganti (ekstra)profitiraju, sve više i više.

Ucena uskraćivanjem dozvole

Epik je pokušao da rešenje iznađe time što je uveo u praksu alternativne načine naplate. Ima dosta uspeha u tome.

Epl je reagovao uklanjanjem igrice iz sopstvenog virtuelnog dućana. Takođe, naljućen opadanjem prihoda, Epl je zapretio ukidanjem takozvane "developerske dozvole". To znači da ubuduće ni Epic niti druge kompanije koje koriste njihovo algoritamsko rešenje (a reč je o ubedljivo najpopularnijem softveru u svetu gejmerskih igara) ne bi mogli svoje proizvode prodavati preko Epla.

Ovakva sudbina bi značila krah za svakog developera aplikacija, i za najvećeg kakav je Epik. U kompaniji su presavili tabak i tužili moćnog partnera za zloupotrebu monopola, naravno i zatražili da sud zabrani Eplu, dok se spor ne okonča, da selektira prijem u virtuelnu prodavnicu.

U argumentaciji tužbe se navodi da je tokom 2018. godine na globusu bilo oko 194 miliona skidanja u vezi sa Fortnite, od toga je u Kini realizovano blizu 68 miliona. Preko Eplstor i Guglplej je realizovano bezmalo 114 miliona.

Kako dva servisa nisu prisutna u najmnogoljudnijoj državi, ispada da je od 126 miliona "skidanja" u ostatku sveta, više od 90 odsto realizovano preko dva sporna servisa. Toliki udeo sam po sebi ukazuje na monopolsku poziciju i bitno ograničava one koji biznis ostvaruju upotrebom aplikacija.

Posrednički profit

Među poklonicima kompjuterskih igrica rašireno je uverenje da je monopol giganata žestok, jasno uočljiv i, na duži rok, sputavajući po dalji razvoj nove vrste zabave. Smatraju da bi bilo dobro da država uvede regulatora koji bi određivao visinu nadoknade za korišćenje tuđih platformi radi dolaska do igrača.

Na osnovu praksi u sličnim ranijim procesima, procenjuju da bi nadoknada morala obezbeđivati pokriće operativnih troškova i neophodnih investicija, te gigantima omogućiti izvestan profit. Zarada je obično na nivou jednogodišnje kamate kod emitovanja američkih trezorskih zapisa.

Naravno da Epik nije jedini koji sa interesovanjem očekuje sudsku odluku. Iščekuju je svi koji se koriste brojnim posredničkim platformama it-giganata. Moglo bi se reći ceo svet.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marko

    07.09.2020 10:47
    Taj EPIC kad je mocan neka razvije svoju konzolu, operativni sistem, alate za pisanje i generisanje pa neka proda svoju igricu samostalno.
    A mogu da je stave i na Windows Store :P
  • Anonimus

    02.09.2020 21:46
    Jednostavno i zabavno opisan važan sudski spor u vezi sa upotrebom it- tehnologija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija