Zabrana korišćenja se odnosi kako na javne službe, uključujući i policiju, tako i na privatne firme koje se bave uslužnim delatnostima, poput prodavnica, restorana i hotela. To je najstroža zabrana ovog tipa uvedena u Sjedinjenim Američkim Državama, a prema predviđanjima lokalnih čelnika, mogla bi da postane model koji bi sledio i ostatak zemlje.
Ovaj grad tako je postao prvi u SAD-u koji je upotrebu tehnologije "pametnog nadzora" u potpunosti zabranio i gradskim vlastima i kompanijama, te grad s najrigoroznijom regulativom u ovom domenu, piše CNN. Gradsko veće je o zabrani odlučilo jednoglasno, a ona za javne službe stupa na snagu momentalno.
Privatne firme biće dužne da se pridržavaju novog propisa od 1. januara naredne godine.
Inače, u SAD raste broj gradova u kojima su takvi vidovi sofisticiranog nadzora zabranjeni. San Francisko, Oukland i Boston takođe izričito zabranjuju gradskim vlastima identifikovanje osoba prema dostupnim slikama iz baza podataka.
Kako je Startit u više navrata pisao, kontroverze u vezi s tehnologijama za prepoznavanje lica učestale su tokom poslednjih godina, a najčešće se tiču ugrožavanja prava građana na privatnost, ali i nesavršenosti algoritama koje one koriste - naročito u slučaju osoba tamnije boje kože.
Ove probleme, kao i mogućnost nadzora nad građanima koji s pravom učestvuju u demonstracijama, naveo je gradonačelnik Portlanda kao razlog uveđenja zabrane. Kako je naglasio, "tehnologija je tu da nam olakša živote i ne služi tome da je javni i privatni entiteti koriste protiv građana".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar