Kako se zaštititi od hakera koji koriste pandemiju za učestale napade

Pred dva dana američka vlada je potvrdila da su hakeri napali njene mreže. Napadi na velike sisteme i kompanije, kao i krađa ličnih podataka česte su u vreme pandemije korona virusa i mogu biti veoma neprijatne.
Kako se zaštititi od hakera koji koriste pandemiju za učestale napade
Foto: Pixabay
U vreme pandemije internet se koristi više nego inače, ali je činjenica da su u isto vreme pojačani i hakerski napadi.
 
Stručnjak za informacione tehnologije i rukovodilac Sektora IKT usluga Registar nacionalnog internet domena Srbije Žarko Kecić kaže da svaka kriza izaziva više napada.
 
"Od početka pandemije do danas, u svetu je bilo mnogo više napada različitih vrsta - napada na velike sisteme ili širenja zlonamernih programa", ističe Kecić.
 
Objašnjava da za otkrivanje hakerskog napada moraju postojati neke indikacije da se on dogodio, dok internet može češće pucati i zbog promene vektora upotrebe.
 
"Mnogo toga se preselilo u naše domove. Imamo onlajn konferencije, imamo mnogo video sadržaja koji opterećuju sisteme i linkove. Definitivno imamo i više napada, a može da nam pomogne praćenje sistema i linkova - šta se dešava, odakle saobraćaj dolazi i koja je količina saobraćaja koji dolazi", kaže Kecić.
 
Ističe da veliki sistemi treba da zaštite ključne servise i ključne podatke i da o njima vode računa.
 
"Obične korisnike treba odvojiti od jako značajnih delova sistema i treba se držati pravila ko može da pristupi važnim i poverljivim podacima, kada i odakle", objašnjava Kecić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija