Savet Evrope traži strožu regulaciju tehnologija za prepoznavanje lica

Savet Evrope je pozvao države da strože regulišu tehnologije za prepoznavanje lica kako se ne bi zloupotrebljavale za kršenje privatnosti.
Savet Evrope traži strožu regulaciju tehnologija za prepoznavanje lica
Foto: Pixabay
U novim smernicama koje je usvojio komitet Saveta Evrope, upućenih vladama, poslanicima i kompanijama predloženo je da se zabrani prepoznavanje lica isključivo u svrhu utvrđivanja boje kože osobe, verskog ili drugog uverenja, pola, rasnog ili etničkog porekla, starosti, zdravstvenog ili socijalnog statusa, navodi se u saopštenju.
 
Zabrane bi, navodi se, pomogle da se izbegne diskriminacija. Predlog se odnosi i na tehnologije koje pored lica mogu da detektuju emocije, kako bi se izbegla zloupotreba osobina ličnosti ili mentalnog stanja.
 
Generalna sekretarka Saveta Evrope Marija Pejčinović Burić je rekla da tehnologije za prepoznavanje lica mogu biti od velike koristi na dnevnom nivou, ali i da mogu ugroziti osnovna ljudska prava.
 
"To bi osnažilo vlade i druge da nadgledaju i kontrolišu važne aspekte našeg života, često bez našeg znanja ili pristanka. Ali ovo se može zaustaviti. Ove smernice obezbeđuju zaštitu ličnog dostojanstva ljudi, ljudskih prava i osnovnih sloboda, uključujući bezbednost njihovih ličnih podataka", navela je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija