Kompanija Tviter je saopštila da je pregledala zakon i donela odluku da ga se pridržava, ali je obećala da će nastaviti da "brani otvoreni, javni dijalog i obezbedjuje da usluge budu dostupne ljudima svuda".
Po novom zakonu koji je na snazi od oktobra, društvene mreže s više od milion jedinstvenih veza dnevno, poput Tvitera i Fejsbuka, moraju da imaju predstavnika u Turskoj i da se povinuju sudovima kada traže uklanjanje nekog sadržaja.
U slučaju nepoštovanja, platformama prete novčane kazne do 30 miliona turskih lira (3.000.000 evra), zabrana sticanja prihoda oglašavanjem i smanjenje opsega.
Organizacije za ljudska prava i slobodu medija okarakterisale su ovaj zakon kao cenzuru. Kompanije Fejsbuk, Linkdin, Jutjub, Tiktok i Dejlimoušn ranije su pristale da imenuju predstavnike u Turskoj.
"I dalje smo posvećeni zaštiti podataka ljudi u Turskoj koji koriste Tviter. I dalje ćemo biti transparentni u pogledu načina na koji obradjujemo zahteve vlade i organa za sprovodjenje zakona", saopštio je Tviter.
U Turskoj je podnet 31 odsto ukupnog broja zahteva u svetu za uklanjanje sadržaja sa Tvitera. Turska je u januaru zabranila oglašavanje na društvenim mrežama Tviter, Periskop i Pinterest "zbog nepoštovanja zakona" jer te mreže nisu imale pravnog zastupnika u toj zemlji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar