Tužba protiv Tiktoka zbog prikupljanja podataka dece

Društvena mreža Tiktok suočena je sa tužbom zbog načina prikupljanja i upotrebe podataka dece koja koriste ovu popularnu platformu za razmenu video zapisa, prenosi BBC.
Tužba protiv Tiktoka zbog prikupljanja podataka dece
Foto: Pixabay
Bivša britanska poverenica za zaštitu dece, En Longfild, tužila je Tiktok u ime miliona dece u Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji.
 
Tiktok će, ukoliko se presudi da jeste prekršio zakon, morati da isplati veliku odštetu.
 
Podnosioci tužbe tvrde da Tiktok uzima lične podatke dece, uključujući brojeve telefona, video zapise, tačnu lokaciju i biometrijske podatke, bez dovoljnog upozorenja, transparentnosti ili neophodne saglasnosti koje nalaže zakon.
 
Ni deca ni roditelji ne znaju šta se radi sa tim informacijama, navodi BBC.
 
Longfild je rekla za BBC da roditelji imaju pravo da znaju koje se informacije prikupljaju  Tiktokovom "mutnom praksom prikupljanja podataka".
 
Kompanija je navela da osnova za tužbu nema i da će se boriti to da dokaže.
 
"Privatnost i bezbednost su prioriteti Tiktoka i ustanovili smo čvrstu politiku, procedure i tehnologije kako bismo zaštitili sve korisnike, posebno tinejdžere", saopštila je kompanija.
 
Tiktok, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, ima više od 800 miliona korisnika u svetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • DolmaNS

    28.04.2021 11:48
    Eh pa ...
    Ovo je kristalno čist anglosaksonski šovinizam, i to onaj najgore vrste.

    Ni jedna društvena mreža ne može da zna da li se prijavqeni korisnik poslužio lažnim podacima, koje daje kompaniji.
    Svi ih skladište u svojim matičnim zemljama iz bezbednosnih razloga (u drugim zemljama ne bi imali nikakvu kontrolu nad serverima).
    Ako za nešto treba da odgovaraš, onda moraš to 100% kontrolisati.
    Maloletnik kod svih društvenih mreža može da slaže prilikom davanja podataka.
    Ni jedna kompanija na netu nema mogućnost da to isproverava.

    Osnov za tužbu nemaju, pogotovo što nisu u EU doneli propise o čuvanju podataka na serverima u svakoj zemlji pojedinačno.
    Ali valjda bi i tada to bilo problematično, za pojedine germanske šoviniste.
  • Danex

    23.04.2021 10:33
    A ostali
    Zasto ne tuzi facebok i njene kompanije. Da li zna, a ako zna neka kaze, gde se cuvaju i kome daju na uvid podaci o njihovim kotisnicima. To se cuti. Ali ako je kompanija iz drugih zemalja, a posebno Kine i Rusije, e onda su oci razrogacene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija