NASA najavljuje dve misije na Veneru

Američka svemirska agencija NASA najavila je dve nove misije na Veneru, pod nazivom "Da Vinči+" i "Veritas", što će biti prva poseta našoj sestrinskoj planeti posle 30 godina.
NASA najavljuje dve misije na Veneru
Foto: Pixabay
U okviru misije "Da Vinči+" analiziraće se Venerina atmosfera, a "Veritas" će mapirati njenu površinu. Za obe misije biće izdvojeno 500 miliona dolara i biće pokrenute između 2028. i 2030. godine, objavila je Nasa.
 
"Cilj misije je da se ustanovi zašto Venera danas izgleda poput pakla, iako je nekada bila mnogo sličnija Zemlji i možda je bila prva naseljiva planeta u Sunčevom sistemu, sa okeanima i klimom sličnom Zemljinoj", stoji u saopštenju.
 
Svemirski orbiter "Da Vinči+", koji će se sastojati od svemirske letelice i sonde, meriće sastav guste i vrele Venerine atmosfere, što bi naučnicima trebalo da pomogne da ustanove kako je nastala.
 
"Veritas" će kružeći oko Venere pomoću radara izmeriti nadmorske visine na gotovo celoj planeti kako bi kreirao 3D rekonstrukciju njene topografije i potvrdio da li su procesi poput pomeranja tektonskih ploča i vulkanskih erupcija još uvek aktivni na Veneri.
 
Pored toga, mapiraće i emisiju infracrvenih zraka sa površine Venere da bi utvrdio tip stena, koji je uglavnom nepoznat, kao i da li aktivni vulkani ispuštaju vodenu paru u atmosferu.
 
Venera je drugo po sjaju nebesko telo na noćnom nebu, odmah posle Meseca, i najuočljivija je u sumrak i u ranu zoru, te se u narodu naziva i Zvezdom Danicom i Zvezdom Večernjačom.
 
Zbog veoma guste atmosfere, na planeti je ekstremno jak efekat staklene bašte i površinske temperature iznose 880 stepeni Celzijusovih, tako da je Venera najtoplija planeta Sunčevog sistema.
 
Naučnici veruju da je na Veneri nekada bilo vode i da je bila pogodna za život pre nego što su nepoznate sile pokrenule ovako ekstremne promene koje su prouzrokovale isparavanje okeana.
 
Poslednja američka misija na Veneru, letelica "Magelan", stigla je do planete 1990. godine. Posle četiri godine kruženja i snimanja, letelica je spuštena na površinu kako bi prikupila podatke iz atmosfere, a zatim se istopila.
 
Ista sudbina čeka i sondu "Da Vinči+" koja će biti spuštena na površinu. Tokom sletanja trebalo bi da prikupi i pošalje uzorke o sastavu Venerine atmosfere i o visini pritiska, kao i da napravi fotografije visoke rezolucije. Ukoliko i uspe da preživi sletanje, očekuje se da će "proključati" za dvadesetak minuta.
  • Erwin

    15.06.2021 12:09
    Moja prababa nije verovala da Amerika postoji. Nije verovala ni kada je videla Ameriku na televizoru, onom crno-belom. Živela je u selu, potpuno zadovoljna svojim životom i svojim mestom u svetu. Njen svet je bio 15 kilometara oko kuće, jer nije bilo prevoza. Svugde se išlo peške ili na zaprežnim kolima. Jedina šansa da se vozi autom je bila ako neko priča protiv Tita, pa dođe marica. Što se nje tiče, ceo svet izvan kruga od 15 km je mogao da bude laž, bajka, izmišljotina. To nju nije doticalo.
  • Baron Munchausen

    14.06.2021 20:45
    Impresivno!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

ChatGPT dobio aplikaciju za Windows

Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.