Modul "Nauka" izbacio Međunarodnu svemirsku stanicu iz orbite

Posada Međunarodne svemirske stanice i njihove kolege na Zemlji uspeli su da stabilizuju stanicu i zaustave njeno nekontrolisano vrtenje.
Modul "Nauka" izbacio Međunarodnu svemirsku stanicu iz orbite
Foto: Pixabay
Okretanje je bilo uzrokovano neočekivanim paljenjem potisnika na tek pristiglom ruskom modulu "Nauka".
 
Roskosmos je u četvrtak objavio da se modul "Nauka", prva nova ruska komponenta na MSS posle više od decenije, uspešno spojio sa ostatkom stanice.
 
Posle toga, međutim, potisnici modula su se upalili i izgurali MSS oko 45 stepeni van njene uobičajene rotacije.
 
Stanica je počela da se vrti, a kontrola leta na Zemlji rekla je posadi da upali potisnike na modulu "Zvezda" kako bi kontrirali rotaciju.
 
Stručnjaci su naveli da je ovo bio izuzetan podvig posade stanice, a ruski kosmonauti su uspeli i da uđu u "Nauku", višenamensku laboratoriju i da isključe pogonske sisteme da se slučajno slična neočekivana paljenja ne bi dešavala.
 
 
"Uzrok nije poznat", saopštila je Nasa, dodajući da svi sistemi na stanici sada funkcionišu potpuno normalno.
 
Posada je otkazala sve planirane aktivnosti danas kako bi se usresredila na otklanjanje bilo kakve štete. Iz Nase kažu da je stanica u dobrom stanju i da ima punu orijentacionu i kontrolu visine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • grbavi

    31.07.2021 16:26
    neko ih je hackovao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.