Istraživanje koje je sproveo tim sa Univerziteta Janšan u Kini otkrilo je da bi nova materija nazvana AM-III mogla da bude izuzetno korisna za mašinsku i električnu upotrebu zbog svoje visoke rezistencije i specifičnog svojstva poluprovodnika, piše Euronews Srbija.
Poluprovodnik je materijal koji ima neka svojstva provodnika i izolatora, a u zavisnosti od uslova u kojima se nalazi, mogu preovladati svojstva provodnika, odnosno izolatora.
Studija objavljena u časopisu "National Science Review" otkriva da novo staklo trpi pritisak od 113 gigapaskala, dok prirodni dijamanti na istom testiranju mogu da dostignu rezultat između 50 i 70 jedinica, prenosi Independent.
Kako se u studiji dodaje, ovo staklo ima svojstva apsorpcije energije, slična poluprovodnicima koji se obično koriste u solarnim ćelijama, tačnije uređajima koji pretvaraju sunčevu energiju direktno u električnu.
Kako su naučnici uspeli da naprave ovo staklo?
Koristeći fulerene, alotropske modifikacije ugljenika, istraživači su proizveli različite vrste staklenih materijala sa drugačijom strukturom molekula i atoma među kojima je AM-III bio najsnažniji.
Da bi postigli odgovarajući redosled molekula, potrebno je bilo da se fulerene smrve i mešaju zajedno, postepeno povećavajući temperaturu i pritisak od oko 1.200 Celzijusa i 25 gigapaskala u eksperimentalnoj komori.
Među testiranim materijama staklo AM-III je imalo najduži red molekula i atoma, a dodatno produžavanje bi moglo da utiče na svojstvo poluprovodnika u materiji, navode autori studije.
"Pojava ove vrste tvrdog, jakog, amorfnog materijala koji može da funkcioniše kao poluprovodnik nudi odlične mogućnosti za najzahtevnije praktične primene", zaključili su istraživači u studiji.
Komentari 1
Steva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar