Plava krv potkovičaste krabe značajna za testiranje lekova i medicinskih uređaja

Krv jedne izuzetno stare vrste morskih rakova od vitalnog je značaja za testiranje lekova i medicinskih uređaja, a tražnja je posebno povećana zbog ispitivanja vakcina protiv kovida.
Supstanca koju su naučnici stvorili uz pomoć novih tehnologija možda nije dovoljno dobra da zameni svetloplavu krv zbog koje su ove krabe toliko ugrožene.
 
Malo je organizama na planeti koji su toliko čudni i toliko stari kao što je to morski rak poznat kao potkovičasta kraba.
 
To što su bili na Zemlji pre dinosaurusa, u vreme kada je sve bilo veliko, moglo bi da objasni njihovu građu – oklop u obliku kacige koji može da naraste i do 50 centimetara.
 
Za kretanje koriste plimu i oseku. Anatomski su bliže paucima nego rakovima i svetle pod ultraljubičastim svetlom.
 
Njihova supermoć, tj. jedinstvena karakteristika jeste to što se njihova krv, koja je svetloplava, zgrušava kada je izložena štetnim bakterijskim endotoksinima, što je osobina koja ih održava u životu oko 450 miliona godina. Odbrambene ćelije ove životinje neutrališu te toksine.
 
To je i blagoslov i prokletstvo, jer kada su naučnici otkrili ovaj neverovatni odbrambeni sistem, šezdesetih godina prošlog veka, počeli smo da ga koristimo za sebe, loveći ova morska stvorenja zbog njihove krvi kako bismo testirali lekove, igle i biomedicinske uređaje da bismo bili sigurni da nisu zagađeni. 
 
Njihova krv je omogućila naučnicima i da stvore vakcine koje pomažu ljudima da se izbore sa raznim bolestima. Sve to je razlog što je čovek naneo ogroman udarac populaciji ovih morskih stvorenja. 
 
Iako je nauka stvorila problem, možda će moći da ga reši.
 
Nove tehnologije učinile su dostupnom veštačku verziju krvi ovih rakova za otkrivanje endotoksina. Pitanje oko kojeg se lome koplja je da li je ta krv dovoljno dobra za sve ono za šta se koristi prava plava krv rakova. Dok su neke kompanije već prešle na testiranje proizvoda sintetičkom krvlju, druge čekaju potvrde da je ta supstanca sigurna zamena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • micika

    13.09.2021 22:18
    alo alo
    Divljaštvo. Jadne životinje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.