NASA lansirala Lusi, lovca na asteroide

Američka svemirska agencija NASA lansirala je danas u svemir svemirsku letelicu koja treba da prouči trojanske asteroide u orbiti Jupitera.
Lovac na asteroide Lusi (Lucy) je po lansiranju iz Kejp Kanaverala na Floridi započeo dvanaest godina dugo putovanje koje treba da pruži bolje razumevanje nastanka Sunčevog sistema.
 
Svemirska letelica će oko 2025. proleteti pored prvog asteroida, nazvanog Donaldjohanson, koji se nalazi između Marsa i Jupitera.
 
Zatim će krajem ove decenije proleteti pored još pet asteroida i napokon 2033. pored još dva, svaki put na udaljenosti manjoj od 600 milja. Među asteroidima najveći ima prečnik oko 113 km.
 
Oko 7.000 poznatih trojanskih asteroida kruže oko Sunca u dve grupe - jedna pre Jupitera, druga posle njega. Naučnici žele da prouče njihov sastav i preciznu gustinu, masu i zapreminu.
 
Lusi je dobila ime po 3,2 miliona godina starim skeletnim ostacima ljudskog pretka koji su pronađeni u Etiopiji pre skoro pola veka.
 
Misija će tokom svih 12 godina lova na asteroide koštati 981 milion dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.