NASA planira za februar prvu misiju povratka na Mesec

Američka svemirska agencija NASA objavila je da planira za februar 2022. godine poletanje svoje misije Artemis jedan, kojom se označava početak američkog programa vraćanja na Mesec.
NASA planira za februar prvu misiju povratka na Mesec
Foto: Pixabay
Prvobitno je bilo planirano da ta misija bude do kraja ove godine. Ona će označiti pravo pokretanje programa Artemis sa kojim SAD planiraju da vrate ljude na Mesec, uključujući i prvu ženu.
 
Prvi let će biti bez astronauta, a nova velika raketa Nase nazvana SLS treba da ponese kapsulu Orion ka Mesecu i da se vrati na Zemlju.
 
"Mogućnost za lansiranje u februaru se otvara 12. u mesecu i naša poslednja šansa tada je 27. februar", rekao je Majk Sarafin zadužen za misiju.
 
Ukoliko letelica ne bude spremna na vreme, drugi mogući datumi za lansiranje su u martu i aprilu.
 
Raketa sa kapsulom Orion na vrhu sklapa se u svemirskom centru Kenedi u Kejp Kanaveralu u američkoj državi Floridi. Visoka je oko 100 metara.
 
Početkom januara će biti obavljena generalna proba, a posle toga će biti objavljen tačan datum lansiranja.
  • Dragan

    02.11.2021 23:35
    Ah
    U drugoj NASA bazi se grade SpaceX za g Maska.Već je izgrađeno nekoliko koji treba da prave kosmodrom na Mesecu a kasnije i Marsu.Gradiće se od modula koje će biti spuštene na Mesec bez ljudi slučno kao što je građena MSS.Podsećamo dve žene i dva muškarca su MSS oko dva meseca.Svaki dan su on line na you tube.
  • Aleksej

    25.10.2021 08:40
    Xexe
    To jest, ako verujemo da su vec bili ranije na Mesecu. A mi smo pali s Marsa.. :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija